Zvířata trpí, lidé se o ně nechtějí či neumějí starat

Lounsko, Žatecko, Podbořansko – Šest podnětů na týrání zvířat zaregistrovala v letošním roce radnice v Lounech. Ve dvou případech už vydala rozhodnutí, aby majitelé zjednali nápravu. V jednom musela dokonce přistoupit k odebrání zvířete.

“Pro úředníky to jsou vždy hodně nepříjemné věci, když vidí týraná zvířata,” uvedl Ing. Petr Čekal, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Louny. Nejčastěji jde o psy, kteří doplácejí na nepřítomnost svých majitelů, případně na jejich brutální chování a nevážení si zvířecího života.

“Měli jsme tu pejska například pobodaného. V Lounech pak někdo u velodromu přivázal na drát dalšího psa, který měl takové rány, že mu je musel doktor Kozumplík sešívat,” připomněla příklady ze své praxe Vladislava Klímová, jež provozuje psí útulek v Libčevsi. Podobný případ vzpomněl i MVDr. Jiří Mareš z Loun. “Někdo uvázal psa u Hvížďalky, a to na drát, aby se nemohl dostat na svobodu překousáním. Vím i o zvířatech, jež zůstala na balkonech bez vody, bez možnosti se proběhnout a v zimě.” Veterináři taková zvířata léčí podobně jako je tomu u zubožených lidí. Dávají jim infuze, injekce proti bolesti, v těch nejhorších případech je musejí utratit. Podle MVDr. Mareše chybí některým lidem humánní cítění a když se neumějí chovat k lidem, nedokáží to ani ke zvířatům. Co napadá jeho a další zainteresované osoby, když vidí zvíře ve špatném stavu? “Aby ten, kdo mu to způsobil, prošel tím samým,” reagoval. Čtyřnožci se někdy ale i brání a na týrání reagují po svém – majitele napadnou a pokoušou, potvrdila V. Klímová.

Nedávno někdo vyhodil psa z jedoucího auta u Sulce, podobných případů jsou za rok na Lounsku, Žatecku a Podbořansku desítky. I samotné opuštění definuje zákon jako týrání. Část zvířat uhyne, spousta jich má to štěstí, že skončí u lepších lidí. Zvířata jsou ale opatrná a někdy jim trvá delší dobu, než k člověku nabudou důvěru. “Dělám to tak, že si přivolám ostatní a on vidí, že se se mnou mazlí a jsou rádi, takže za nějakou dobu přiběhne i ten týraný pejsek,” popisuje Vladislava Klímová.

Pokud někdo zjistí nebo má podezření na týrání zvířat, měl by se obrátit na obecní úřad v dané obci. Ten následně osloví obec s rozšířenou působností (Louny, Žatec, Podbořany) – na ni se může občan obráti i přímo – a ta zase kvůli odbornému stanovisku požádá o vyjádření místně příslušné pracoviště státní veterinární správy. Obec s rozšířenou působností na základě stanoviska vydává rozhodnutí. Může nařídit nápravu, nebo odebrání zvířete, jež pak končí zpravidla v útulku. Následně zákon umožňuje náklady spojené s pobytem v útulku i poplatky za veterinární ošetření po majiteli zvířete vymáhat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *