Záchranářka pečuje o potomky

Na každou návštěvu Jitky Rujbrové a feny Ketty v domově důchodců Velké Hamry se tamní obyvatelé těší dlouho dopředu. Chodí na všechna oddělení a po počáteční nedůvěře ji už při canisterapii všichni hladí. V rámečcích u postelí má většina seniorů snímek se psem.

Jablonecko – Povinností záchranářky a canisterapie se musela na několik týdnů vzdát psí šampionka Contess Carolina Sacadar, která porodila deset potomků. Chovatelka a psovodka v jedné osobě Jitka Rujbrová z Lučan nad Nisou o čtyřleté feně zlatého retrívra tvrdí, že se už do práce nesmírně těší. Mateřské povinnosti jí brzy skončí a štěňata se vydají ve stopách rodičů.

O smečku zatím roztomile nemotorných chlupáčů s průkazem původu je velký zájem. “Mají vynikající dispozice po rodičích, otec je importován z Holandska,” uvedla Rujbrová. Její fenka, které doma říká Ketty, má jako jediná v republice vedle základních obranářských zkoušek i 1. stupeň, pracuje jako záchranářka s dobrovolnými hasiči a do domova důchodců ve Velkých Hamrech jezdí na canisterapii.

“Než pustí toto klidné plemeno k chovu, musí projít ověřením vlastností a vloh retrívrů. Pokud třeba jen zavrčí, dostane záznam do průkazu původu. Jeho štěňata nedostanou papíry,” vysvětlila s tím, že takové psy by k dětem nepustila. Trendem je podle ní bohužel zvíře bez PP. “Někteří pseudochovatelé vylepšují chov nakrytím s howawartem. Potomci ale získají krev z útočnějšího plemene. Další generace jsou nevyzpytatelné a majitelé o tom nemají ani tušení,” varuje před ušetřením peněz za pořízení štěněte Rujbrová.

Dvouletí potomci její druhé feny Betty už také pracují, přestože sotva dospěli. Všechna štěňata se dostala na výborná místa. “Jeden z kluků se na Moravě chystá na záchranářské zkoušky, druhý na Šumavě už pracuje,” vyjmenovala namátkou úspěchy chovu Jitka Rujbrová.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *