Za týrání psů může jít viník i za mříže

Opuštěná zvířata přežívají jen díky kolemjdoucím, kteří je krmí

Ústí nad Labem – Jistá smrt hrozí opuštěným psům vězněným na oploceném pozemku v ulici Na Luhách v Předlicích.

Smečku psů pouliční rasy, která se postupně zmenšuje, už delší dobu přes plot krmí lidé, kteří chodí okolo a osud zvířat jim není lhostejný. Nebýt jejich pomoci, nežil by už zřejmě ani jeden ze psů. “Majitel se o ně nestará. Trápí je hlady. Několik voříšků už také zřejmě uhynulo. Takové lidi bych nechal zavřít, až by zčernali,” zlobil se jeden z chodců, kterého jsme na místě zastihli. Patřil k zaměstnancům Armaturky, kteří cestou ze zaměstnání psům vždy něco hodí. Na možné týrání upozornili redakci deníku právě oni.

Podle lidí znalých zdejší poměry majitel chodí na pozemek jen sporadicky. Psi museli přečkat bez jakékoli péče i letošní kruté mrazy. Před zimou se schovávali do odstaveného vraku auta. Několik jich zřejmě kruté podmínky nevydrželo, protože původně jich podle svědků bylo na pozemku daleko víc, nejméně sedm. V poslední době už jsou škvírou v plotě vidět jen tři.

Rozhořčený svědek se sám neodvážil upozornit na situaci příslušná místa. Bojí se. “Ani jméno vám raději neřeknu. Kdo ví, čí je to pozemek, nerad bych skončil někde v příkopu,” odmítl muž prozradit své jméno z obavy ze msty.

Pozemek za vysokou plechovou branou nemá číslo popisné ani jmenovku. V jeho okolí sídlí hned několik firem a rohová restaurace, nikdo se však ke psům nehlásí.

Majitele neznají ani štamgasti restaurace Na Luhách. “Moc sem nechodí. Jestli se o psy někdo stará, o tom nic nevíme,” tvrdili.

Problém už jednou v minulosti řešila obvodní radnice. O případ se dle svých slov zajímal i starosta centrálního městského obvodu Radek Vonka, tehdy však šetření na místě podle něj proběhlo bez závad. “V jakém stádiu je situace kolem psů dnes, to netuším, ale věc opět nechám prošetřit,” slíbil starosta.

Podnět k dalšímu šetření zatím nemá ani městský veterinář Karel Linzmajer. “Doposud tu nemám o možném týrání psů žádnou informaci, ” tvrdil. “Na základě vašeho podnětu se tam ale v nejbližších dnech vypravím a pokusím se zjistit zdravotní stav psů,” slíbil veterinář Linzmajer.

Podle velitele předlických strážníků Miroslava Vrabce se v příštích dnech na opuštěné psy na zmíněném předlickém pozemku zaměří i hlídky místních strážníků. Ty hodlají zkontaktovat majitele a prověřit stížnosti pracovníků Armaturky.

Až na základě dalšího šetření mohou veterináři rozhodnout, jestli podají na majitele psů trestní oznámení z týrání. Pokud se jim ho však podaří vypátrat a prokáže se týrání. V takovém případě by mu mohlo hrozit vedle peněžitého trestu i vězení.

K tomu je však ještě dlouhá cesta. Přestože psi viditelně trpí, nemá se nikdo k tomu, aby v jejich prospěch okamžitě zasáhl.

Kdo jim pomůže?

Opuštění psi jsou uvězněni na oploceném pozemku.

Majitel je údajně nechal napospas osudu.

Sem tam jim něco k jídlu hodí kolemjdoucí.

Psů postupně ubývá, zřejmě v krutých podmínkách hynou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *