Za psy na canisterapii se nebudou v Novém Jičíně platit poplatky

OSTRAVA – Majitelé psů, kteří svá zvířata využívají na canisterapii, nebudou muset v Novém Jičíně od příštího roku platit místní poplatky za psa. V současné době je na území města pro tuto činnost využíváno deset psů, řekla ČTK mluvčí novojičínské radnice Iva Vašendová. Canisterapie je metoda, při níž se využívá kontaktu člověka se psem. Obdobné úlevy již mají například majitelé těchto psů ve Frýdku-Místku.

Starosta Nového Jičína Pavel Wessely ČTK řekl, že město chce tímto způsobem podpořit občany, pro které je terapie prostřednictvím psa jedním z významných způsobů ovlivňujících jejich zdravotní stav. “Jsme velmi rádi, že canisterapie našla své uplatnění i v našem městě. Například v zařízení Dětského centra jako jeden z typů terapie pro zdravotně postižené děti či také v domovech důchodců.” podotkl Wessely.

Obdobně jsou od poplatků za psy pro canisterapii osvobozeni například majitelé zvířat ve Frýdku-Místku. Podle mluvčí radnice však musejí majitelé stejně jako v Novém Jičíně prokázat, že pes má složenu potřebnou zkoušku.

Naopak v některých dalších městech regionu zatím musí majitelé za tyto psy platit. “Zatím u nás nic podobného nefunguje, určitě by neměl být problém osvobodit od poplatku psy, kteří slouží právě pro canisterapii. Každopádně bychom to museli mít pod dobrou kontrolou, aby se tento krok neobrátil vůči nám, protože český člověk je tvor vynalézavý,” uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Obdobná je situace například i v Opavě. Mluvčí tamní radnice Jan Šindler ČTK řekl, že město zatím neuvažuje o tom, že by snížilo poplatky pro psy využívané ke canisterapii. Město totiž již před několika lety snížilo poplatek pro veškeré majitelé psů na 200 korun. “Okamžitě se nám zvýšil počet lidí, kteří své psy přihlásili. Město tak má i lepší přehled o počtu psů,” míní Šindler.
Martina Kubíčková mol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *