Z Hornických slavností

Občanské sdružení Podané ruce, o.s. prezentovalo canisterapii 5.9.2009 na Hornických slavnostech v Karviné.

Aneta okouzlila svými zdravotnickými schopnostmi

 

21. září 2009, Ostrava – Nejobletovanějším a nejoblíbenějším účinkujícím v městečku Nadace OKD se stala na sobotních Hornických slavnostech OKD bezesporu Aneta. Kolik dětí potěšila, kolik dospělých si na ni alespoň sáhlo, se dá jen stěží spočítat. Pravda, zpočátku se na ni většina lidí dívala s jistým respektem. Šestatřicet kilo živé váhy, to už je pořádný kus psa. Tříletá fenka zlatého retrívra je ale vždy hravě přesvědčila, že jako „vysoce kvalifikovaná zdravotní pracovnice“ v oboru canisterapie není nebezpečná a je možné si s ní bez obav hrát.

 

Co je to vlastně canisterapie? „Jednoduše léčba pomocí psa,“ vysvětluje „panička“ Anety, Irina Tkačová z Frýdku-Místku. „Zvíře se dá použít jako motivační faktor pří léčbě nemocných, při terapeutických a fyzioterapeutických programech i při výchově. Pro většinu lidí je příjemný už sám kontakt se psem, dotek jeho srsti, projevy jeho zájmu. Přítomnost psa je motivuje k pohybu a větší aktivitě. Je přece něco úplně jiného procházet se, protože nás k tomu nutí zdravotní personál, anebo vyvést na procházku psa. Canisterapie není zaměřená jen na děti, ale také na dospělé se zdravotními problémy, hendikepované a seniory. Pomáhá u nich probouzet chuť k životu,“ popisuje Tkačová.

 

Irina Tkačová je členkou občanské společnosti Podané ruce, která vznikla v roce 2000 jako dobrovolné sdružení občanů, jejichž cílem je využít psy k canisterapii. Samostatná organizační jednotka společnosti s názvem Projekt OsA Frýdek-Místek, zaměřená na služby osobní asistence, získala díky podpoře Nadace OKD prostředky na vytvoření pracovního místa koordinátora canisterapie, který organizuje canisterapeutickou činnost na území celého Moravskoslezského kraje. Služby čtyřnohých „zdravotníků“ se tak díky hornické nadaci dostaly blíž k lidem a jsou operativnější.

 

Stojí za zmínku, že také Irina Tkačová patří mezi ty, kteří si pozvání na Hornické slavnosti OKD velmi pochvalovali. „Lidé nemají o sociálních službách takové znalosti, jako třeba o hospodách,“ vysvětlila s nadsázkou. „Když je pak potřebují, neví, na koho se obrátit. Prezentace v rámci oslav Dne horníků je dobrou příležitostí, jak je seznámit s naší nabídkou. A navíc se mi slavnosti moc líbí,“ dodala s úsměvem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *