Vyhláška upravující venčení psů začne platit asi od Nového roku

Smečka nehlídaných kříženců zadávila 25 slepic

Zhruba půl roku už mohou lidé všude v Kladně venčit své čtyřnohé přátele bez vodítek, aniž by se museli obávat pokuty. Došlo za tu dobu k více neštěstím než předtím, nebo je situace stejná?

PETR SKLENIČKA

Kladno – Zastupitelé města v červnu zrušili vyhlášku č. 23 o chovu domácích zvířat. Ta mimo jiné upravovala podmínky venčení psů, a to především ve smyslu jejich zabezpečení. Podle tehdejší normy museli být všichni psi na vodítku a nosit náhubek. V případě jejího porušení hrozila majitelům peněžitá sankce.

“Pokuty jsme ale dávali jen když zvíře nebylo na vodítku. Od doby, kdy byla vyhláška zrušena, jsme řešili osmačtyřicet případů psů bez dozoru. Nejčastěji se jednalo o to, že se mezi sebou poprali nebo se zaběhli a někdo se jimi cítil být ohrožen. K vážným napadením lidí v poslední době nedošlo,” sdělil zástupce ředitele kladenské městské policie (MP) Jaroslav Rosenkranc. Poměrně kuriózní případ však řešili strážníci ve středu odpoledne v Dubí. Na linku 156 bylo oznámeno, že do kurníku souseda vnikli psi, jejichž majitel bydlí v nedaleké ubytovně. Na místo vyjela autohlídka MP, která tam zajistila šest kříženců a 25 zadávených slepic.

“Psy jsme nechali zavřené na místě činu, protože zde již k žádné škodě dojít nemohlo a dohledali jsme jejich majitele i překvapeného vlastníka slepic. Chovatel zvířat se za naší přítomnosti dohodl s majitelem drůbeže na náhradě škody a byla mu uložena bloková pokuta v maximální výši za to, co psi bez dozoru způsobili,” informoval zástupce ředitele MP. Připravovaná změna ve vyhlášce o pořádku a čistotě ve městě počítá s tím, že v Kladně budou místa, kde bude možné psy venčit bez vodítek.

“V příloze budou uvedeny lokality, kde to je a nebo naopak není možné. Připraveno je několik variant, jež se liší úrovní rozsahu ploch. Záleží na radních, které z nich vyberou,” uvedl vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta. Rada města se má vyhláškou zabývat příští týden. Její nové znění budou ještě muset schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání. Mnozí lidé jí však příliš velkou váhu nepřisuzují.

“Vím, že je opora v předpisech nutná, ale jsem přesvědčena, že zodpovědní majitelé budou mít své miláčky pokud možno neustále na vodítku všude a ti, kterým je jedno, co jejich pes může udělat, ho budou nechávat běhat volně stále a žádná pokuta je neodradí,” vyjádřila se Milada Černá z Kladna. Stejný názor sdílí i Zuzana Vejvodová.

“Dokud si psy budou pořizovat takoví lidé, kteří se o ně nedokáží řádně postarat a vychovat je, nic se nezlepší. Pamatuji se, že koncem léta došlo ve Švermově minimálně k dvěma případům útoku psa na člověka. V jednom šlo o chlapce školního věku,” poznamenala.

JAK TO VIDÍM JÁ

Téměř půl roku mohou lidé venčit psy bez vodítek, aniž by se museli bát, že dostanou pokutu, pokud je budou mít pod dozorem. Když se rozhlédneme po ulicích, mám dojem, že uvidíme to samé co loni či dříve. Nemám pocit, že by se v souvislosti se zrušením vyhlášky zvýšil počet těch, kteří by své čtyřnohé přátele nechali volně pobíhat. Je to tím, že o vyhláškách nevěděli nebo je zkrátka předpisy nezajímají? Myslím, že jde především o míru zodpovědnosti v každém z nás. Místa, kde se budou moci psi sami vydovádět, jsou určitě zapotřebí. Ale co když je budou využívat i lidé, kteří své mazlíčky nezvládají?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *