Vycvičená fenka pomáhá léčit děti

Litvínov – V sobotu do mateřského centra Klubíčko v Litvínově docházely děti s maminkami na schůzku se speciálně vycvičenou psí fenkou Dorkou. Ta má jedinečný úkol pomoci dětem, které trpí různými zdravotními problémy. Terapie za pomoci psa se nazývá canisterapií a podle odborníků přispívá k rozvoji hrubé a jemné motoriky u dětí, nácviku koncentrace či komunikace.

Fenka Dorka se svým pánem Ladislavem Pozdníčkem má atest právě k tomu, aby pomáhali dětem, které trpí různým zdravotním postižením. Dnes je jí šest let a již třetí rok má zkoušky k výkonu canisterapie. “Dorku mám od manželů Tomášových, kteří jsou zakladateli Pomocných tlapek. Zjistil jsem, že Dorka je pes vhodný právě ke canisterapii, a tak jsem začal,” vysvětlil Ladislav Pozdníček, majitel canisterapeutické fenky Dorky. V Klubíčku nebyli poprvé. Jejich třetí návštěva v Litvínově byla viditelně vítána.

Třináctiletý Jaroušek Spaský je dítě po dětské mozkové obrně. Leží, mívá epileptické záchvaty a pejsek mu viditelně pomáhal k pohybu. “Jára se narodil v osmém měsíci. Zpočátku se jevil jako běžné miminko. V roce mi začalo být divné, že nesedí a nesnaží se pohybovat jako ostatní děti v jeho věku,” vysvětlila maminka Spaská. Lékaři chlapci mnoho šancí nedávali. Maminka se ovšem nedala. Po několika operacích je dnes chlapci třináct let a maminka se nevzdává dál. “Víte, zařekla jsem se, že ho postavím na nohy,” doplnila maminka Spaská. Doma má ještě 17letou dceru. “Dcera je zdravá a až s Járou jsem se musela srovnat se skutečností nemoci. Nemám vůbec pocit, že by nás omezoval,” přiblížila maminka Spaská. Vyprávěla po celou dobu, kdy její synek Jára ležel vedle psí fenky Dorky a snažil se ji tu uchopit za mordu, packu či srst. Dorce to nejen nevadilo, ale po celou dobu mu byla nablízku a hřála ho tělem.

“Canisterapii s Dorkou jsem začal dělat v chomutovské pomocné škole. Je to již druhý školní rok. Dorka má totiž skvělou povahu, proto je tak vhodná pomáhat,” uvedl zkušenosti Ladislav Pozdníček. Paní Spaská s Jarouškem nebyli jedinnými klienty. Zanedlouho do Klubíčka přišly i Klárka Havlíková a Terezka Votavová se svými maminkami. Obě jsou velice pohyblivé, a tak Dorka změnila taktiku léčby. Ležela před nimi a nechala je, ať si pohrají s jejím kožíškem.

“Canisterapii máme v Klubíčku jedenkrát za čtrnáct dní. První vždy přichází dětičky ležící a naposledy ty naše malé běhavky. Pejsek je většinou pak mezi námi a děti si hrají,” s úsměvem přiblížila Mirka Ondová, předsedkyně sdružení Porozumění a současně pracovnice mateřského centra Klubíčko. Hodnotit, zda pejsek zrovna v těchto případech pomáhá či ne, je ještě velice brzo. To ukáže čas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *