Vodící psi soutěžili v dovednostech na Floře

Olomouc – V sobotu dopoledne se na olomouckém Výstavišti Flora konala soutěž v dovednostech vodících psů. Ti nejlepší se kvalifikovali na Mistrovství republiky, které se bude pořádat v Praze.

 Autor:
Petra Pášová

Pro nevidomého však vodící pes není jen nezbytným pomocníkem, častokrát také velkým přítelem.

„Někdy říkáme, že vodící pes je skvělou pomůckou, ale je to také živý tvor. Pes podporuje samostatný pohyb zrakově postiženého, zvyšuje jeho bezpečnost, zrychluje jeho chůzi,“ říká Jan Příborský, ředitel olomouckého Tyflocentra.

Ještě předtím než majitel psa získá, musí se sám umět orientovat a být schopen pohybovat se i bez něj.

„Když to zvládne, tak pak teprve může mít psa, který umocní jeho stávající dovednosti a pak zajišťuje doprovod. Je také jeho přítelem, pomáhá mu v komunikaci s okolím. Lidé mají pejsky rádi a ten je pak prostředníkem v komunikaci vůči zdravé veřejnosti,“ pokračuje Příborský.

V sobotu dopoledne se na soutěži utkalo hned několik psích plemen. Nejčastěji byli zastoupeni retrívři a labradoři. Ještě předtím než začali pomáhat svému nynějšímu pánovi, však museli projít speciálním výcvikem.

„Záleží pak hodně na majiteli, jak dokáže udržet schopnosti, které pes během výcviku získá. Musí k tomu mít sám předpoklady. Musí umět psovi poručit, musí na něj být hodný, ale současně přísný, aby si pes udržel schopnosti a jednotlivé dovednosti, které se naučil. To dá také nějakou práci a soutěže k tomu mohou motivovat. Člověk na nich konfrontuje dovednosti svého psa s vědomostmi jiných psů a může třeba zjistit, že se ledascos zapomnělo,“ vysvětluje.

Podle něj je například pes, který chodí s pánem do práce v létě i v zimě, hodně zatížen. „To pak zkracuje i jeho práceschopnost. Opotřebovává se rychleji a pokud je mi známo tak ta schopnost psa je šest, osm let, ovšem pokud je pes v dobré zdravotní kondici, což je další problém,“ upozorňuje ředitel Tyflocentra, který ale vodícího psa nevlastní.

Jak sám přiznává, neměl by dostatek času se mu věnovat. „Já vodícího psa nemám. Mám je rád, ale jsem natolik vytížený a v pohybu, že bych asi neměl dost času, se psovi věnovat. On také potřebuje uspokojovat svoje potřeby a to se obávám, že bych toho asi v současné době nebyl schopen. Chystám se k tomu někdy v budoucnu, zatím si vystačím s bílou holí,“ dodává.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *