Vláda spustila II. etapu reformy penzí, může platit dřív než I

Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) vláda spustila už i druhou etapu důchodové reformy. Některá její opatření by mohla začít platit dřív, než kroky z první reformní etapy:
I. etapa – parametrické změny: – pokračování zvyšování důchodového věku na 65 let – prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let – možnost současného pobírání poloviny penze a výdělku
– změny invalidních důchodů – zrušení doby studia jako náhradní doby pojištěníZměny obsahuje návrh zákona, který by podle Nečase vláda mohla schválit ještě letos. Ministr se na normě chce ale předem shodnout s opozicí, předloha se podle toho může ještě upravit.
Sněmovna by ji měla projednávat příští rok, platit by mohla nejdříve od pololetí příštího roku.

II. etapa – změna státního systému i doplňkového penzijního připojištění: – rezervní účet pro důchodovou reformu
– zavedení plateb za náhradní doby – změny v připojištění Rezervní účet upravuje novela zákona o rozpočtových pravidlech, kterou sněmovna pustila k dalšímu projednávání.
Schvalovat by ji měla v listopadu, poté ji dostane Senát a prezident. Pokud zákon podpoří, mohlo by rezervní důchodové konto existovat od ledna 2008.

III. etapa – vytvoření dalšího důchodového pilíře: – možnost přesměrování části odvodů na důchodové pojištění do penzijních fondů.
Lidé by do státního systému nemuseli posílat 28 procent ze mzdy, podle záměrů ministra Nečase by mohli odvádět 24 procent a čtyři procenta by si soukromě spořili. Politická jednání ještě nezačala.
Proti možnosti převést část odvodů do soukromých fondů je ČSSD a KSČM, rozdílné představy mají zatím nejspíš i koaliční strany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *