Ve městě se pes prodraží

Chov psů na vesnicích přijde majitele ročně jen na desítky korun, ve městech na stovky i více

Liberecko – Drastické cenové rozdíly panují na Liberecku v poplatcích za psy ve městech a na vesnicích. Zatímco v takovém Liberci zaplatí majitel magistrátu za svého čtyřnohého mazlíčka 600 korun ročně, na vesnicích jsou poplatky zcela běžně mnohonásobně nižší, v podstatě symbolické.

Pes tu stojí majitele většinou jen pár desítek korun ročně. Například ve Zdislavě činí roční poplatek za každého chlupáče pouhých 50 korun, přičemž o dalším zvyšování nechce starostka Vladislava Rašínová překvapivě ani slyšet. “Na vesnici pes zkrátka patří a nemíním na tom nic měnit,” tvrdí starostka. Zavdává tím na vtíravou otázku, jestli jsou oproti tomu psi ve městech nevítaní. Na přímý dotaz, zda-li mají mít v Liberci vysoké poplatky redukční charakter, jsme se ale na magistrátu konkrétní odpovědi nedočkali. “Vybrané poplatky zčásti kryjí náklady na sáčky pro exkrementy, úklid, provoz psího útulku, hřiště a podobně,” uvedl tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

A vybraná částka je každoročně nemalá. Po Liberci běhá 6 800 zaregistrovaných psů, díky kterým městská kasa každoročně slušně ztěžkne. Stávající poplatky platí v Liberci už třetím rokem. Zcela oproštění jsou od nich nevidomí, bezmocní, těžce zdravotně postižení a cvičitelé psů k jejich doprovodu. Stejně tak provozovatelé městských útulků, osoby, které vlastní psa ze zákonné povinnosti, a které vlastní psy se speciálním výcvikem záchranářských prací. Po dobu jednoho roku také poplatek mine majitele, který si vzal psa prokazatelně z útulku. A samozřejmě je od poplatků osvobozeno Statutární město Liberec a právnické osoby jím zřízené a založené.

Za druhého a každého dalšího psa dnes zaplatíte magistrátu už 1 500 korun ročně. Poživatelé invalidního, starobního, vdovského či sirotčího důchodu, který je navíc jediným zdrojem příjmů, zaplatí za psa ročně 200 korun, o stovku víc v případě psa dalšího. Nejvyšší jsou poplatky v případě, že vám váš pes slouží k podnikání. Za jednoho takového zaplatíte ročně tisícovku, za každého dalšího 1 500 korun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *