Vánoce: Lidé slaví, zvířata trpí

Období adventu je pro domácí mazlíčky spíše utrpením, které jim způsobují sami majitelé

Liberecko – Oslavy vánočních svátků plné dobrého jídla a všeobecného veselí na rozdíl od nás zvířatům velkou radost neudělají. Čtyřnozí miláčci jsou ohroženi nejen zdravotními problémy vyplývajícími ze zimního období, ale rovněž vydatnou újmou, jež jim způsobujeme my svým nezodpovědným jednáním.

Žádné cukroví!

Velkou zkouškou vůle během Vánoc je jistě pokušení podělit se se psem či kočkou o trochu těch lahůdek, které k sváteční tabuli zkrátka patří. Bramborový salát s řízkem nebo cukroví však nejsou tím pravým ořechovým, navíc mohou zvířatům vážně ublížit. “Přes Vánoce je běžné, že zvířata přebývají často v kuchyni a my jim něco dobrého pod zub hodíme. Já však varuji -nekrmit od stolu. Cukry a tuky zvířata špatně tráví, potom trpí průjmy a zvracením. Nezanedbatelný vliv je i přírůstek na váze. Takoví psi krmení cukrovím často končí v mé ordinaci, ” svěřil se liberecký veterinář Jan Minárik, který jednoznačně doporučuje pouze psí jídlo. A když už si nemůžeme nějakou tu pozornost odpustit, existují podle něj vhodnější laskominy. “Pes je členem rodiny a přiznávám se, že sám svému psovi kupuji vánoční dárek. Nejvhodnější jsou různé buvolí kůže na žvýkání. Má-li to být něco praktického, doporučuji třeba vitamíny, teplé “svetříky” nebo hračky,” doplnil veterinář.

Pamatujme na zdraví

Období konce roku je vždy spojené s nízkými venkovními teplotami, které zvířata snášejí stejně špatně jako lidé. Ani respirační onemocnění se jim nevyhýbají. “U psů je nejčastější infekční tracheobronchitida, neboli psincový kašel. Projevuje se mnoha způsoby, jako třeba intenzivním kašlem, dávením, nechutenstvím a horečkou. Léčí se to antibiotiky. Proti psincovému kašli se dá i očkovat samostatnou vakcínou, kterou u nás běžně seženete,” prozrazuje veterinář Jan Minárik.

S přízemními mrazíky a nemocemi se dá bojovat i jinak než léky, a totiž předcházením. K němu slouží zejména psí oblečky, které dnes již zakoupíte opravdu všude. “Obleček chrání psa před prochladnutím a udržuje ho v teple. Kvalitní šusťákový oblek seženete za pár stovek a váš pes vám bude vděčný,” potvrzuje prodavačka ze zvířecích potřeb Kateřina Lochovská výhody psích souprav. Zejména jezevčíci a další plemena náchylná k prostydnutí ocení pod stromečkem psí oblečení. Jedinou nevýhodou je, že musíte stejně jako u dětí oblek často měnit, stejně jako pejsek roste. A pokud mu oblek pořídíte až v dospělosti, riskujete, že se zvířeti nebude líbit a odmítne v něm chodit. “Takový pes pak nechodí a stojí jako zařezaný, nebo chce oblek ze sebe dostat,” vysvětluje Kateřina Lochovská.

Stejnou lapálií jako mrazy je pro zvířata sníh a všudypřítomá sůl. I na to však existuje řešení. “Tlapky často umýváme a mažeme. Dáváme však pozor čím – psi totiž mast často olizují a pak je třeba doporučit spíše speciální “psí” mazadla,” vysvětluje Jan Minárik.

Zoo: Nekrmit!

Stejné problémy, jako mají naši domácí mazlíčci, mají také zvířata chovaná v zoo. “Na krmení jsou přísná kritéria a my nedoporučujeme dávat zvířatům donesené pochoutky, ty nepřipadají v úvahu. Vánoční nadílka pro ně je spíše složená z ovoce a zeleniny. Pokud chcete našim zvířatů na svátky přispět, využijte nabídku kasiček, dárcovských SMS nebo dražeb, ” vybízí tisková mluvčí Zoo Liberec Zuzana Šafaříková. “Kapra s bramborovým salátem a cukroví spíš doneste nám, lidem,” se smíchem dodává.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *