V přátelském zázemí řeší životní krize svých klientů

Litomyšl – Ve městě funguje od prvního června nové poradenské středisko. Lidé v krizi mají šanci své problémy za pomoci odborníků vyřešit. Nemusí se jednat pouze o tělesně postižené klienty.

Kontaktují odborníky

Centrum je novou aktivitou Sdružení pro pomoc mentálně postiženým. Přímo navazuje na odbor sociální péče.

“Zmapovali jsme síť poskytovatelů sociálních služeb. Jsme v kontaktu s psychology, kinezioložkou, psychoterapeuty nebo canisterapeutkou. Klientovi sestavíme individuální plán a doporučíme další postup,” vysvětluje Lenka Jílková, vedoucí poradenského centra Atlas v Litomyšli.

Podobná zařízení nacházejí v dnešní době patřičný klientský ohlas.

“Mysleli jsme si, že budeme půl roku jen oslovovat veřejnost. Hned druhý den k nám začali přicházet první zájemci,” dodává Jílková. Středisko ve svém začátku hlavně hledá oblasti s případnými budoucími klienty. Musí se dostat do povědomí lidí.

Existenci centra podpořil sobotní benefiční rockový festival v zámeckém amfiteátru.

“Rozhodně chceme v integračních aktivitách pokračovat. Domnívám se, že podobný festiválek ve svitavském regionu chybí. Do budoucna plánujeme cyklus odborných přednášek nebo předváděcí akci zdravotních pomůcek, a to i pro nevidomé občany. Už příští rok doplníme koncert o filmový festival,” tvrdí Lenka Jílková. Podle potřeby zorganizují v litomyšlském středisku i skupinové terapie.

Odstraní bariéry

Pracovníci centra před časem zmapovali s vozíčkaři všechny bariéry ve městě. Natočili o tom film a rozhodli se situaci účinně řešit. Vypracovali projekt na odstranění bariér a doručili ho na Ministerstvo pro místní rozvoj. Nyní čekají na jeho vyjádření a další postup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *