Tuhá zima trápí hlavně zvířata

Ruské mrazy, které před několika dny uhodily na ČR, dělají problémy nejen lidem, ale i němým tvářím. Díky své velikosti jsou mnohem víc náchylnější k zdravotním problémům.

Liberec – Člověk se nabalí teplým oblečením a v nejhorším si zaleze domů do tepla. Ale co psi? Před mrazem je chrání jen vlastní kožich a schovat se mohou tak maximálně do boudy. Ohroženi jsou více než lidé.

“Zejména krátkosrstá plemena špatně snášejí mrazy a jsou náchylnější k rychlému prostydnutí. Nebo malá plemena typu jezevčík, ta trpí v zimě nejvíce,” upozornil liberecký veterinář Jan Minárik. U země je totiž teplota mnohdy o několik stupňů nižší, než kupříkladu v jednom metru. Přízemní mrazíky, které my takřka nevnímáme, psům jistě neprospívají. “V mrazech hrozí malým zvířatům nejen prostydnutí, ale mohou dostat i bolesti zad a případně třeba průjmy, když si lížou tlapky od soli,” uvedl veterinář. Jak dále upozornil, nejdůležitější je při nižších teplotách psa nenechávat venku a trochu mu přilepšit na žrádle.

Přesně podle jeho rad se zařídili i v psích útulcích na Liberecku. “Pejskům jsme zvětšili porce. Ti co jsou venku mají zeteplené boudy a ti vevnitř mají vyhřívanou podlahu, ” prozradila nám Simona Králová z libereckého městského útulku. Podobně je na tom i Azyl pes Krásný Les. “Přes zimu psi žerou daleko víc, než obvykle a my jim vycházíme vstříc,” nechala se slyšet majitelka Dagmar Nedbalova. “Někteří psi dostali do zateplených boud deky, ale mnoho z nich je má spíš na hraní, než k zahřátí. Třeba malamuti mi před časem úplně rozcupovali matraci, kterou jsem jim k ležení dala,” doplnila Dagmar Nedbalova. A co se psy, které chováme doma? Veterináři se jednoznačně shodují na tom, že péči bychom měli věnovat hlavně jejich tlapkám. “Posypová sůl je velice agresivní a psí tlapky bychom tedy měli nejen umývat, ale i řádně mazat. Již dnes jsou v prodeji také preventivní přípravky, které působení soli již dopředu zastavují,” prozradil Jan Minárik. Jak nám nakonec potvrdil, ani koupě psího oblečku nevyjde naprázdno. “Tyto svetříky maximálně plní svou funkci, není to jen zbytečná móda,” vysvětlil veterinář.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *