Teplo nedělá dobře ani domácím zvířatům

Jablonecko – Vysoké teploty posledních pár dní dělají problémy nejen lidem, ale i jejích domácím mazlíčkům.

“Když mluvíme o působení tepla na zvířata, musíme to připodobnit k lidem. I psi a kočky mohou dostat úpal nebo úžeh. Stejně jako lidé nemocní se srdcem i zvířata kardiaci velmi špatně snášejí prudké změny teplot a je třeba je hlídat, ” vysvětluje veterinář Petr Hroch. Největší nebezpečí je pak podle něj cesta autem, kterou zvířata snášejí velmi špatně. Pokud už člověk ale musí se svým zvířátkem cestovat, měl by dělat časté zastávky, dávat mu dostatek tekutin a rozhodně by neměl psa nebo kočku nechávat zavřeného v autě. “I když člověk postaví auto do stínu, nikdy nemůže vědět, jak se otočí slunce. Pak stačí chvilka a psa to může stát život,” dodal Petr Hroch.

I v útulku se snaží své svěřence moc nezatěžovat. “S pejsky vůbec nechodíme v tomhle teple na dlouhé procházky. Ráno je pustím do výběhu a oni si většinou zalezou někam do stínu. I na nich je vidět, že je vedro zmáhá,” sdělila Dagmar Kubištová z psího útulku Dášenka v Lučanech.

Horko působí špatně nejen na psy a kočky, ale i na ostatní domácí zvířata. Například králící z velkých teplot mohou i umřít. “Králík je kožešinové zvíře a horka snáší opravdu velmi špatně. Snažíme se, aby zvířata byla neustále ve stínu a měla čerstvou vodu,” řekl Pavel Faltys, který je tento týden pořadatelem králičí výstavy v Mnichově Hradišti. V pátek byli organizátoři výstavy dokonce kvůli teplu nuceni obvolat majitele vystavovaných králíků, aby si svoje výstavní kusy raději odvezli domů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *