Starostové nechtějí z obecní kasy přispívat na čipování psů

Ostrava Zatímco mnohá města už zavedla povinné značení psů čipem nebo tetováním, v Ostravě budí stejný návrh rozruch. Ostravští radní chtějí, aby všichni psi starší tří měsíců chovaní na území města byli od ledna příštího roku označeni mikročipem nebo tetováním. Potřebnou vyhlášku však neschválili, protože se proti ní ohradili starostové menších ostravských obvodů. Vadí jim, že by museli na čipování či tetování přispět každému chovateli třemi sty korunami z obecních rozpočtů.

” Zatímco na sídlišti platí lidé místní poplatek za psa 1500 korun ročně, ve venkovských obvodech, kde žijí psi na zahradě, platí třeba jen 150 korun. Tamním starostům se nelíbí, že příspěvek na označení psa je vyšší než poplatek,” vysvětlil ostravský primátor Aleš Zedník. O vyhlášce budou proto ještě zastupitelé diskutovat. ” Nejsme proti čipování, ale návrh vyhlášky je nedomyšlený. Na rozdíl od sídlišť, kde lidé platí místní poplatek za psa až patnáct set korun ročně, nám platí většina chovatelů jen 120 korun. Nemůžeme za čipování vyplácet tři sta korun,” argumentovala starostka Pustkovce Nataša Čeganová. Navrhla, aby obvody na čipování přispívaly maximálně třetinou místního poplatku za psa.

Starosta Krásného Pole Josef Homola považuje navrženou vyhlášku za nesystematickou. ” My ty peníze nemáme. A i kdybychom je měli, nevidím důvod k tomu, abychom platili z obecní pokladny čipování psů. Peníze z rozpočtu jsou pro všechny, a pokud by vešla vyhláška v platnost, zvýhodňovali bychom jenom úzkou skupinu lidí,” řekl Homola.

Petřkovický radní a městský zastupitel za ODS Petr Matěj míní, že by veškeré náklady na čipování měl uhradit ostravský magistrát. ” Malé obvody skoro žádné vlastní příjmy nemají. Čipování psů zlepší bezpečnost v celé Ostravě a sníží náklady magistrátu na provoz útulku. Náklady má hradit město,” konstatoval Matěj. To však podle jeho úředníků nejde, protože peníze za psy inkasují od občanů obvody. Navrhují tři varianty financování: buď malé obvody zvýší místní poplatek na tři sta korun ročně, nebo rozdíl dokryjí z jiných svých příjmů. Mohly by také požádat o účelovou dotaci z rozpočtu města. Tyto varianty se však představitelům malých obvodů také příliš nezamlouvají. V jiných městech kraje už problém s čipováním psů vyřešili. Například v Karviné platí téměř dva roky vyhláška, podle které musejí mít všichni psi chovaní na území města čip nebo tetování. Označení zvířat platí radnice. Od ledna platí povinnost čipovat nebo tetovat psy také ve Frýdku – Místku. Radnice nakoupila čipy, lidé zaplatí jejich aplikaci a náklady jim radnice zpětně uhradí. Psi musejí mít čip do konce června.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *