Starosta bude uvažovat o psovi, Kubišová by je chtěla všechny

Smutným psím očím se odolává těžko a když na vás navíc osmery hledí skrz mříže, je to pořádný atak na vaše city. Tomu včera při slavnostním otevření psího útulku v Žamberku podlehlo hned několik lidí.

Žamberk – Tři lidé projevili zájem o pejska z nového útulku. Pro čtyřnohého přítele by si měli přijít dnes, kdy je otevřeno pro veřejnost. Snad pejsci u svých nových majitelů najdou víc lásky než u těch předchozích.

Zvířata v dobrých rukách

Útulek zahájil provoz počátkem května. Provozují ho Technické služby Žamberk, společnost vlastněná městem. “Jsem rád, že ředitel technických služeb je svým založením pejskař, takže zvířátka budou v dobrých rukách,” pochvaloval si starosta Tomáš Kalous a pokračoval: “Město pomáhá financovat provoz útulku a obrátili jsme se i na okolní starosty. Musím říct, že obce nám vyšly vstříc a finančně se na projektu podílejí.”

Kromě azylu pro opuštěné psy útulek poskytuje také službu psího hotelu a salonu.

“Kromě psů tady bude i stanice pro handicapovaná zvířata. Ale to není všechno, vynořují se nové a nové nápady, mluvil jsem s ředitelem základní školy, jestli by si nechtěli vzít pod patronát zookoutek. Nápady se rodí za pochodu a věřím, že jestli se tady uvidíme za rok, bude tady zase na co koukat,” nešetřil optimismem Tomáš Kalous.

Natáčeli Chcete mě?

Slavnostního otevření útulku se zúčastnila také Marta Kubišová, která zde se štábem České televize natáčela pořad “Chcete mě?”. Poté měla doslova plné ruce práce, protože k ní postupovala nekonečná fronta zájemců o podpis. A jak se jí útulek líbil?

“Je opravdu moc hezký a hlavně zvířata tady jsou udržovaná. Je vidět, že je na ně čas a ošetřovatelé jim věnují velkou péči,” chválila zpěvačka a na otázku, jestli by si mezi pejsky vybrala, odpověděla:

“Musím říct, že všichni jsou hezcí, ale nemůžu si je všechny vzít.” To starosta Žamberku měl na stejnou otázku diplomatickou odpověď:

“Uvažovat by se o tom dalo.”

Canisterapie pomáhá

O další program se postaraly mažoretky ze ZŠ 28. října a především Kynologický klub Žamberk. Ten předvedl ukázky tance se psy nebo výcviku psů. Velmi zajímavé bylo v praxi vidět canisterapii, při níž psi zdokonalují schopnosti postižených dětí nebo jinak prospívají jejich zdraví. Ukázky předváděly děti ze Speciální školy Žamberk a z Domova pod hradem Žampach. Děti se například učí házet míček, ležícím pacientům se pejsci přikládají k tělu, aby je zahřívali.

ÚTULEK

Sedmnáct kotců je v novém psím útulku v Žamberku, který byl otevřen v úterý za přítomnosti zpěvačky Marty Kubišové. Veřejnosti je otevřen vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.

Fotografie: Při otevření měl útulek osm opuštěných psích obyvatel. Marta Kubišová (vpravo nahoře) v něm natáčela pořad Chcete mě? a podepisovala se. V programu byla i ukázka canisterapie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *