Šestý smysl chce pomoci zooterapií

Ústí nad Labem – Zooterapii se psy, ale také s holandskou kozičkou a dalšími mláďaty včetně jehněte a hříběte, chce na Ústecku nabízet Šestý smysl, nově vznikající nestátní nezisková společnost pro zooterapii.

Vycházet bude především ze zkušeností mezinárodních organizací. Ty zjistily, že vliv, který zvíře má na člověka, lze dobře využít jako podpůrnou terapii. “Kromě poklesu krevního tlaku, zpomalení srdečního rytmu, zklidnění a prohloubení dýchání či uvolnění spasmu jde také o psychologickou a duševní pomoc. Vyvolávají v seniorech a nemocných či postižených dětech nadšení, radost, ” vysvětlila Dana Schejbalová, spoluzakladatelka Šestého smyslu. “Zvíře se stává důvěrníkem, je motivací pro pohyb či učení klienta, a v neposlední řadě poskytuje absolutní přijetí bez ohledu na stáří, handicap či stanovenou diagnózu. Toho my lidé nejsme schopni,” dodala.

Zooterapii se psy, canisterapii, zatím provádějí budoucí členky společnosti ve speciální MŠ Štefánikova. “Naše dva zakladatelské týmy, Dana Schejbalová s její žlutou fenou labradora Arankou a já se svou border colií Barneym, ji navštěvujeme každý pátek dopoledne, ” řekla Michaela Lišková.

Hlavním cílem Šestého smyslu je podpora a provozování zooterapie v ČR. “Budeme se také věnovat ekologické výchově, výcviku asistenčních psů pro neslyšící, osoby se speciálními potřebami a psů cannis-terapeutických,” uvedla Dana Schejbalová. (dts)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *