S létem se množí útěky psů, často pak končí v útulku

Nezodpovědný majitel může dostat pokutu, platí i za pobyt v útulku

Městští strážníci stále častěji řeší případy zatoulaných psů. Pokud skončí v útulku, není to pro jejich pány levná záležitost.

Kolín – S příchodem teplého počasí přibylo v ulicích města toulavých psů. Strážníci kolínské městské policie je odchytávají stále častěji.

“Občané upozorňují především na větší psy, ze kterých mají obavy. Voříšky nebo pudly nechávají bez povšimnutí,” dělí se o zkušenosti Renata Krutská, tisková mluvčí kolínské městské policie. Pokud má pes na krku známku, není pak problém jej identifikovat.

“Číslo najdeme v evidenci a podle něj pak zjistíme majitele,” říká Krutská. Takový pán čtyřnohého miláčka může dostat pokutu až tisíc korun.

“Zákon výslovně zakazuje volné pobíhání psů,” upozorňuje Krutská s tím, že i mezi místními psy mají strážníci své recidivisty, které jejich majitelům vracejí častěji.

“Pokud jej nezastihneme doma, odvezeme psa do místního útulku,” naznačuje Krutská další postup. Ten však stojí peníze.

“Pokud strážníci přivezou agresivního a stresovaného psa, necháme jej den až dva v kotci, aby se zklidnil,” říká Alice Kubíčková, ředitelka kolínského psího útulku. Každý nový přírůstek se musí také odblešit a odčervit.

“Podle váhy psa se mění potřebné množství tablet, které zvíře dostane,” vypočítává Kubíčková. Padesát korun stojí také zavedení karty do zdejší kartotéky, po sedmi dnech psa vyšetřuje veterinář. Jeho úkon stojí šedesát korun, očkování dvě stě padesát korun, další peníze pak ošetření případného zranění či jiných újm zvířete.

“Hmotnost je určující i při stanovení ceny za krmení. Do patnácti kilogramů se platí pětatřicet korun za den, nad tuto váhu pak sedmdesát korun,” uzavírá Kubíčková.

“Ve všech příručkách se píše, že pes musí na zavolání přijít, a to je základ. Stane se samozřejmě, že se lekne, nebo za něčím odběhne, ale na povel by se měl zase vrátit. A to se týká všech ras,” říká Zuzana Beránková, jedna z kolínských majitelek psů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *