S Dennym jsou děti výkonnější

V Základní škole praktické Lanškroun s úspěchem používají při vyučování canisterapii


Canisterapie ve srozumitelné řeči znamená působení psa na člověka. Převážně na psychiku. Dále na rehabilitaci, uvolňování spastických stavů, jako motivace pro děti. Není schopná léčit mentální i tělesné postižení, ale usnadňuje život lidí s postižením. Hezký příklad aplikace canisterapie jsme nalezli v lanškrounské základní škole praktické. A to díky Janě Vokálové a jejímu čtyřnohému Dennymu.

Lanškroun – Děti v základní škole praktické se těší na svého pejska každou středu ráno již druhým rokem. Včera s ním začaly nejprve opakovat matematiku. Když správně vypočítaly příklad na kartičce, pak je v příslušné schránce čekal nejen správný výsledek, ale také piškot pro Dennyho. Když se výpočet nepovedl, pak Dennyho rozesmutnily. Na to si však dávaly moc dobrý pozor.

Větší motivace

“Pro děti to má velký motivační význam, když se už předem velice těší, až pejskovi ukážou, že umějí počítat a psát. Už jen čekání na středeční ráno je pro ně motivací k tomu, aby se učily dny a hodiny. Bez přítomnosti pejska by asi jejich snaha nebyla taková. Canisterapii bych doporučila nejen speciálním a praktickým školám, ale i základním. Příprava hodiny je sice náročnější, musí se do ní zakomponovat reakce psa i dětí, ale je to motivace i pro mě, abych se více vzdělávala a zapojovala spoustu nových nápadů,” uvedla učitelka Jaromíra Krsková.

Pes musí být hodný

Canisterapii provádí psovodka Jana Vokálová, která musela metodiku přizpůsobit menší velikosti tohoto pejska, jenž je křížencem jezevčíka. “Pravidelně provádím tuto činnost asi jediná na Ústeckoorlicku, ale vyzývám kohokoli, kdo má zájem pomáhat, aby se přidal. Pes musí být především hodný, absolutně neagresivní. Pokud někdo takového psa má, má sociální cítění a chtěl by něco takového pro druhé dělat, ať se přihlásí. Je možné se prosadit i v nemocnicích, ústavech sociální péče, školách i školkách. Ohlas je: třeba projevili zájem v Anenské Studánce, ale pro mě je to technicky nezvládnutelné. Do školy mě pouští z práce a tento čas musím nadělat,” říká Jana Vokálová.

Je to o hodnotách

Tato činnost musí podle ní zůstat dobrovolnou a být zdarma. “Kdyby se za ni začalo platit, tak touha po penězích převýší její smysl. Pozvat si za stovku na hodinu pět klientů, aby si každý sáhnul dvakrát na psa, takhle to nejde dělat. Chce to pouze individuální přístup. Je to o hodnotách, které už dnes moc nejsou. Proto se na nás někteří dívají, že jsme divní. Dnešní doba prosazuje heslo co za to. Ale canisterapie je činnost, kde prioritu má cit, porozumění a láska,” dodává Jana Vokálová.

Chybějí týmy

Canisterapeutický svaz Cantes má šest testů povah psů s určitým zaměřením. Mimo požadavků na psy jsou značné požadavky i na psovody. Psovod musí být vyrovnaný, nemůže si tímto léčit svoje životní problémy. Zájem o canisterapii je, chybějí však její týmy. Bližší informace zájemci případně najdou na na www.cantes.info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *