ROZHOVOR: Psi pomáhají dětem i dospělým

Canisterapeutka Iva Bajtlerová přijede do Mladé Boleslavi ve středu 4. března, aby zájemcům ukázala, co znamená canisterapie. Vše se uskuteční od 14 hodin ve velké zasedací místnosti v Domě s pečovatelskou službou Na Radouči. Ivu Bajtlerovou doprovodí Ladislav Pozdníček a jejich pět psích společníků.

Co je canisterapie?
Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.
V klinické praxi se používá v celé šíři. Jak při polohování, tak na stimulaci. Já canisterapii především používám na stimulaci verbalizace.

Chápu dobře, že pes pomůže například dětem, které zadrhávají?
U různých diagnóz pomáhá pokaždé. U koktacích dětí se jedná především o relaxaci, udržení tempa, rozvoji slovní zásoby a o asociačních cvičeních. Také například používáme techniku vázání slov.

Jak takové cvičení probíhá?
Je více způsobů. Canisterapii lze praktikovat individuálně v ordinaci, jezdíme i za důchodci a děláme i skupinové terapie, které probíhají ve speciální škole.

Takže vaše návštěva v Mladé Boleslavi nebude přímo o uzdravování?
V Mladé Boleslavi se nejedná o canisterapii, ale o takzvané Aktivity. Znamená to, že v pečovatelském domě jsou lidé, kteří celý den nechtějí vylézt ze svého pokoje, ale kvůli nám to udělají a přijdou si za námi popovídat do společenské místnosti. Tím získají sociální kontakt. Se psy si zahrajeme interaktivní hry.

Můžete nějaké uvést?
Například oblékání psa. Můj pes je peruánský naháč, takže je pro lidi z domu s pečovatelskou službou na tuto činnost vhodný. Tímto si trénují manuální zručnost – musí zapnout knoflík, dát pejskovy nohy do nohavic. Přeneseně se to dá aplikovat na oblékání jich samotných.

Canisterapie je tedy určena všem od dětského do důchodového věku?
Už od miminek. Jedná se o děti, které se například nedokáží samy překulit z bříška na záda.

Jací psi jsou vhodní pro canisterapii?
Může to být jakýkoliv pes. Nezáleží na rase, ale na povaze.

Je nějaké speciální školení jak pro terapeuty, tak pro psy?
Jsou kurzy pro člověka s pejskem. Základní kurz pro canisasistenty trvá týden. Tam se probírá teorie, metodiky a také první pomoc v praxi.

A pes se také nějak speciálně cvičí?
Pes musí mít základní poslušnost a pak musí projít zkouškami. Zkušební řád obsahuje deset disciplín, z nichž jsou nejobávanější vhodnost pejska pro polohování, odložení pejska a ochota práce s klientem.

Jak jste se k této práci dostala?
Canisterapii provozuji od roku 2002, s prvním psem jsem dokonce musela složit zkoušky v Německu, protože se tady zkoušky ještě nedělaly. Dostala jsem se k tomu více méně tak, že moje maminka mé dceři slíbila pejska, až budeme bydlet ve svém bytě. A protože se mi nechtělo ho nechávat doma, tak jsem si ho s sebou brala do práce. Tam jsem viděla, jak na něj reagují děti. Ty děti, které třeba s dospělými nemluvily, si s ním začaly povídat. Třeba jsem to dítě slyšela mluvit po roce a půl.

Máte doma jenom jednoho psa
Mám Agátu, středního peruánského naháče, a ve výcviku Edu, soft wehatn teriéra, který půjde ke zkouškám teprve poprvé.

Kam ještě s Agátou jezdíte?
Ve své ordinaci poskytuji celé spektrum klinické logopedie, v rámci návštěvní služby například jezdíme za lidmi například po mrtvici či nehodách.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *