Radnice Prahy 4 chystá bydlení pro lidi s Alzheimerovou nemocí

Radnice čtvrté městské části chce vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou nemocí. Až 20 lůžek by mělo do roku 2010 vzniknout v Jílovské ulici. Náklady městská část odhaduje na 20 milionů korun. Novinářům to řekla radní Ivana Staňková. Ubytování pro nemocné by mělo vzniknout v nástavbě nad stávajícím domovem pro seniory. “Budeme staticky zjišťovat, co budova snese, podle prvních průzkumů by to bylo možné,” uvedla Staňková. Městská část v současné době nemá žádné lůžko pro lidi s Alzheimerovou nemocí. Podle Staňkové radnice ani neví, kolik lidí touto nemocí v Praze 4 trpí. “Jsou to důvěrné informace, lékaři vám to neřeknou,” dodala.

V České republice se počet těchto osob odhaduje až na 120.000. Změny čekají i domovy s pečovatelskou službou. V domě v ulici Marie Cibulkové by měli v budoucnu bydlet tělesně postižení. Už nyní tam jsou dva bezbariérové byty. Nové budou přibývat postupně, jak je klienti budou uvolňovat. Dům v Branické ulici bude určen pro osoby zbavené svéprávnosti, kteří potřebují celodenní dohled ošetřovatelky. Jedna budova ve Viktorínově ulici by se měla stát domem s klasickými nájemními byty.

V dalších domovech chce Staňková zachovat současný režim. V budoucnu by ale měli být ubytováváni v těchto domech pouze lidé, kteří pobírají příspěvek na péči. Tato podmínka tu dříve nebyla, proto tak podle Staňkové někteří lidé řešili tíživou bytovou situaci. “Ubytované nemůžeme vyhodit na ulici,” upozornila radní. Radnice chce ale projít všechny smlouvy a některé nájemníky možná čeká placení klasického nájemného. Radnice chce také zrekonstruovat denní stacionář v Branické ulici. Podle Staňkové v malé místnosti nyní sedí pět lidí u stolu bez možnosti odpočinku. Ve stacionáři proto pro mentálně postižené přibude druhá místnost, kde by si mohli odpočinout na lůžku.

Seniorům radnice nabídne další službu. Už letos by mohla začít fungovat krizová linka. V případě potřeby by mohli přivolat pomoc stiskem tlačítka, které by nosili na krku. Městská část by lidem na pořízení linky přispívala. Podobnou využívají například lidé v Praze 10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *