Rada postižených se chce s vládou dohodnout na změnách dotací

Národní rada osob se zdravotním postižením dnes jmenovala tříčlennou delegaci, která má jednat s vládou o změnách financování sdružení handicapovaných. Reaguje tak na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví snížit dotace pro zdravotně postižené, s nímž zásadně nesouhlasí. Rada chce vládě navrhnout přechodné období a domluvit se na budoucím systému dotací. Novinářům to řekl předseda rady Václav Krása.

Nové dotační řízení ministerstva se omezuje jen na medicínské projekty, analytickou a organizační práci už nepodporuje. Rada postižených se domnívá, že nedostatek peněz ohrozí koncepční práci organizací. Nebudou například prostředky na analýzy k zákonům a zhorší se kontakt se zahraničím, protože nebude na konferenční poplatky a cesty. “Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví je v rozporu s definicí zdraví Světové zdravotnické organizace,” řekl místopředseda rady Jan Jesenský. Vedle tělesné a duševní pohody totiž definice zahrnuje i sociální vztahy, které se nedostatkem peněz od státu podle rady zhorší.

Krása se na tiskové konferenci ohradil proti tvrzení mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta, že se z dotací hradí platy představitelů rady. “Není to pravda, neumožňují to podmínky udělení dotací,” řekl Krása. Z 23 milionů, které letos šly na sdružení handicapovaných, padlo podle Krásy šest milionů na koncepční práci, vzdělávání a zahraniční vztahy. Dalších 17 milionů prý mířilo na poradenskou činnost a pečovatelské služby. První neoficiální kontakty s ministerstvem zdravotnictví navázala rada už v úterý, na přímá jednání se ale ještě čeká. “Jsme ochotni se s představiteli rady setkat a připraveni podpořit změny financování,” řekl ČTK Cikrt. Podle něj je ve hře například možnost využít loterie. Krása by uvítal, kdyby peníze nebyly vázané na veřejný rozpočet. Na přechodném období se Cikrt s Krásou shodne. “Měnit dosavadní dotační řízení už ale nepůjde,” zdůraznil Cikrt.

Rada dnes také rozhodla, že pošle otevřený dopis premiéru Mirku Topolánkovi a šéfům koaličních stran Jiřímu Čunkovi a Martinu Bursíkovi se žádostí o pomoc při hledání řešení. Na předchozí dopisy, které Krása posílal Topolánkovi a šéfům všech parlamentních stran, prý prozatím kromě předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nikdo neodpověděl. Rada dále požaduje, aby situaci co nejdříve projednal vládní výbor pro zdravotně postižené občany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *