Psy v létě trápí zapařeniny

Zlín – Hnisavé zapařeniny způsobené horkým letním počasím trápí v těchto dnech řadu psů, zejména těch dlouhosrstých plemen. Své miláčky kvůli tomuto onemocnění přivádí k veterinářům několik majitelů týdně. Mnozí však rány podceňují a odborníky vyhledají pozdě.

Zvířatům, kterým nestačila vylínat hustá zimní srst, se zapařuje kůže a následně hnisá. “Původcem onemocnění je bakterie Staphylococcus intermedius, která se na psí kůži vyskytuje normálně. Množí se, jen když k tomu má podmínky,” uvedl veterinář Jaroslav Brychta, který má ordinaci ve Zlíně na Lazech. “V parných letních dnech jsou povrchové záněty kůže celkem běžné. Ošetřuji tak pět a možná i o něco více takto postižených zvířat týdně,” dodal.

Léčba onemocnění je prostá. “Vystříhá se srst v okolí rány, aby kůže větrala, a místo se vydezinfikuje. Když je to nutné, nasadí se i antibiotika,” řekl Brychta. Pokud hrozí, že si pes bude bolestivé místo škrábat, dostane navíc i límec.

Mnoho majitelů se u veterináře objeví, až když se zánět rozšíří. “Onemocnění často podceňují, přitom s léčbou by se právě v těchto případech mělo začít co nejdříve, klidně i na veterinární pohotovosti,” řekl Miroslav Skalička z veterinární kliniky ve Zlíně- Malenovicích. “Psy rána trápí a mnohdy jsou schopní si bolavé místo rozdrásat až do krve během několika málo hodin,” dodal.

Příčinou vzniku hnisavého onemocnění nemusejí být jen vysoké letní teploty. Hrozivě vypadající rány se mohou objevit i po příliš prudkém česání kovovým kartáčem nebo když si pejsek rozškrábne nějakého parazita či svědivé kousnutí po něm. “Velmi podobně vypadá i takzvaná bleší alergie, kdy parazit vpravuje do psa své bílkoviny, které v létě často způsobují na psí kůži alergické mokvavé reakce,” řekl Skalička.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *