Psům hrozí v létě kolaps, stejně, jako páníčkům

V horkém počasí hrozí domácím mazlíčkům stejná rizika jako lidem. Mohou kolabovat z horka, dostat úžeh nebo úpal.

Tisová – Lidé přeceňují schopnost zvířat odolávat vysokým teplotám. “Nechávají je celý den na rozpálených dvorcích, zavírají je v autech na parkovištích, zapomínají jim dávat často pít,” říká veterinární inspektor František Korous z Tachova.Podle něj stačí psovi dát nažrat jednou denně. “Ale čistou vodu na pití potřebuje mnohem častěji. Vhodnou ochranou před slunečními paprsky a horkem je stinné místo,” říká Korous.

Že se lidé nechovají ke svým čtyřnohým přátelům dobře, potvrzuje i Karel Bobál ze Záchranné stanice handicapovaných živočichů ve Studánce. “Už několikrát jsem viděl, jak majitelé jezdí se psy na nákupy a nechávají je v autech, kde může teplota dosáhnout až padesáti stupňů,” říká.

Podle veterináře Bohumila Janouškovce z okresního města trpí psi nadměrným horkem stejně jako lidé. “Mohou dostat úpal i úžeh. Poznáte to podle toho, že pes začne zvracet, je apatický, motá se,” říká veterinář. Včasná rychlá pomoc spočívá podle Janouškovce v tom, dostat zvíře co nejdříve z dosahu palčivého slunce. “Nejlepší je položit ho do stínu, je třeba ho osprchovat a hlavně mu dát pít. Vzchopí se potom sám,” dodává tachovský veterinář.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *