Psi v zimě nemusí trpět nachlazením

Postoloprty – Sychravé počasí začátku zimy, namrzlé chodníky, ošetřené agresivní solí, to jsou faktory, které na zdraví domácím mazlíčkům příliš nepřidají. Například u pejsků, kteří nejsou zvyklí být celý rok venku, je vhodné neopomenout prevenci pomocí vitamínů.

V přechodných obdobích, jako je jaro a podzim, je vhodné doplňovat stravu čtyřnohého miláčka o vitamíny. Ty se aplikují do krmení většinou ve formě tablet a zvýší odolnost imunitního systému. U psů, kteří jsou doma zvyklí ležet na gauči a občas vyběhnout ven, je riziko nachlazení při přechodu z teplého do studeného prostředí a naopak relativně velké. Omezit se dá právě vitamíny. Dalším prostředkem, jak uchránit pejska před onemocněním, způsobeným většinou prochladnutím nebo navlhnutím při procházce, jsou různé oblečky. Zájemci je mohou zakoupit například v některých obchodech s potřebami pro chovatele, lidé si je také často vyrábějí sami. “U krátkosrstých plemen to má samozřejmě své opodstatnění. Takoví pejsci jsou náchylnější na prochladnutí a obleček to omezí,” potvrdil MVDr. Josef Mašek, postoloprtský veterinář.

Stále nejbezpečnější by ale mělo být očkování proti nachlazení, které podstupuje většina pejsků. Majitelé čtyřnohých kamarádů musí pamatovat na to, že prevence je vždy lepší, než následná péče, když už zvíře onemocní.

Chovatelé si musí také dávat pozor na agresivní sůl, kterou se posypávají namrzlé chodníky. Pejskovi se při věnčení dostane mezi prsty a tam způsobuje vážné problémy. “V tomto pftpadě se používají masti, které se pejskovi aplikují na tlapky a hlavně mezi prsty. Působí jako ochrana před solí,” radí veterinář.

Při pobíhání ve sněhu, který jistě dříve či později opět všechno přikryje, je třeba dát pozor i na led, který se může udržet právě mezi prsty na tlapkách pejska. I ten může způsobit vážné zdravotní komplikace a takto způsobené omrzliny jsou pro zvíře velmi bolestivé a nepříjemné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *