Psi umí lidem také pomáhat

Psi dovedou být člověku nejen společníkem, ale mají velkou úlohu například při léčbě mnoha nemocí a chorobných stavů.

Milovice u Hořic – Jedněmi z prvních letošních hostů místního kempu byli chovatelé psů i se svými čtyřnohými miláčky. Zhruba třicet majitelů, většinou celé rodiny, se sjelo prakticky z celé republiky. “Na víkendovém pobytu jsem tady v Milovicích již počtvrté,” informuje hlavní pořadatelka setkání Jaromíra Sojková, majitelka krásných psů. Na setkání převládala rasa bernských salašnických psů a hovawartů, ale byli zde také retrívři, ridgebackové, výmarský ohař, belgický ovčák a dokonce i doga. Podle řádů Kynologické jednoty Brno zde včera téměř dvacítka psů skládala zkoušky nejen ze základů ovladatelnosti, ale také z prvního stupně pracovní upotřebitelnosti.

Podpora handicapovaných

Zpestřením akce byla návštěva dětí z královéhradeckého stacionáře Prointepo. V milovickém kempu je výhoda bezbariérového sociálního zařízení. Právě postižené děti navazují dobrý kontakt se zvířaty, některé se pravidelně účastní canisterapie. Z přítomných psů měly pouze dvě fenky zkušenosti s touto metodou léčby handicapovaných, ale ani další psi nebyli kontaktem zaskočeni. “Salašničtí psi jsou společenští a přátelští, rádi se nechali dětmi krmit a opatrně jim z neobratných prstíků brali rýžové chlebíčky,” chválí vzájemný vztah Jaromíra Sojková. Zároveň konstatuje, jak pes dokáže člověku změnit život, samozřejmě k lepšímu. Právě tato společná setkání podporují rozvíjení dalších kontaktů mezi chovateli a také mezi zvířaty.

K pobytu v kempu patří udržování pořádku a uklízení po psech, které je samozřejmostí.

“Konflikty s chovateli nejsou ani v kempu, ani v obci,” konstatuje starosta Vlastimil Hruška. I proto je pravděpodobné, že sem pejskaři opět zavítají. Na podzim již je zajednáno setkání chovatelů sdružených v Hovawart klubu, přijíždějí sem také majitelé pražských krysaříků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *