Psi trpí na slunci stejně jako lidé

Tropická vedra sužují vše živé

Člověk často mazlíčci. Nejvíce zatěžovaní jsou psi, kteří tráví na slunci se svými majiteli více času.

Úžeh se nevyhýbá nikomu. Pejskové však mnohokrát přeceňují své síly, jen aby vyhověli svým pánům. “Nejhorší je, nechat psa zavřeného v autě. I když je otevřené okno, stejně tam není dostatek vzduchu,” informoval Jiří Hasilík, mostecký zvěrolékař. “Při přehřátí by měl majitel psa zchladit, například přiložením ledového sáčku na temeno hlavy. Dále mu dát dostatek vody a umístit ho do dobře větrané místnosti, avšak bez průvanu,” dodal veterinář.

Majitelé pejsků si ale očividně dávají na své mazlíčky pozor. Včera Deník Mostecka během hodinové pochůzky po centru města a okolí potkal jen pět psů. “Dávám Sindy hodně pít, ale vedro snáší špatně, pořád spí,” uvedl Jaroslav Kolíska, majitel psí fenky. “Stále u sebe nosím láhev s vodou, aby měl pejsek pořád pití. Odpoledne jedeme k vodě, abychom se oba ochladili,” uvedla Petra Horáková s krásným dobrmanem Sorbonem na vodítku.

Podle veterináře trpí v těchto dnech všichni psi, nejvíce ale takzvaná krátkolebá plemena, jako čivava či yorkšír. Dále pak chlupaté rasy, jako pastevci či bernardýni. “Při koupi psa by si měl každý uvědomit jeho nároky. Bernardýn nemůže za pánem běhat v těchto vedrech,” poradil Hasilík.

Nejlépe je tedy pro psy i jejich pány nevycházet na slunce přes poledne, kdy jsou paprsky nejostřejší. Nutností je také dostatečně pít.

Fotografie: Ochlazování pomocí jazyku. Fenka Julinka snáší horké počasí špatně. Její majitelka Růžena Višnějová ji alespoň pravidelně vlhčí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *