Psí tlapky nesnášejí sůl na chodníku

Venčit v zimě psy na chodníku, který je posypaný solí, čtyřnohým miláčkům člověka škodí. Sůl vadí tlapkám. Veterináři proto doporučují pejskařům, aby chodili spíše na místa, která nejsou chemicky ošetřována.

Sůl, která pomáhá ke sjízdnosti silnic, škodí psům. Technickou solí ošetřené chodníky nejsou pro čtyřnohé miláčky zrovna nejlepším místem pro procházku, protože jim vadí na tlapkách. Majitelé psů by se měli snažit venčit své psy co nejvíce v místech, která se nesolí.

To ale podle některých lidí je například v centru Teplic problém. “Kam tedy mám s Endym jít, když do parku je to zakázáno a chodníky na Benešáku i okolí jsou posolené?” ptá se Marie Henke z Teplic.

Pokud se už musí procházet solenou oblastí, měli by se psům i před vycházkou tlapky ošetřit. Po návratu domů je důležité nohy omýt, usušit a namazat krémem. “Sůl vysušuje chodidla tlapek. Ty pak mohou popraskat a infekce má volnou cestu,” říká chovatel psů Josef Palička z Teplic. Veterinární lékař Martin Hanzlík k tomu dodává: “Nezbývá pak nic jiného, než psovi nasadit antibiotika, což pro něj není zrovna dobré.”

Nejsou to ovšem pouze psí tlapky, kterým vadí chemickou solí v zimě ošetřené chodníky. Sůl neprospívá ani obuvi lidí. “Známe to určitě všichni. Na botách se pak objevují různé mapy ze skvrn,” říká Jaromír Novák, který měl deset let opravnu obuvi. “Lidé nejsou zvyklí svoji obuv ošetřovat v létě, natož v zimě, kdy to boty potřebují ještě více,” podotýká obuvník s tím, že v dnešní době je trh dobře zásoben ochrannými krémy.

Solení chodníků patří k zimní údržbě. A to ne pouze v podobě, kterou mají na starosti technické služby ve městech, ale solí také majitelé domů. “Sůl je při odstraňování sněhové pokrývky velice účinná. Zabraňuje následnému namrzání,” tvrdí Pavel Fojtík, který je domovníkem v domě na panelovém sídlišti a když napadne sníh, stane se pro něj právě chemická sůl dobrým pomocníkem v prevenci úrazů na chodníku i vstupním schodišti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *