Psí soutěž vyhrála stařenka

SMÍCHOV – Radostný štěkot chlupatých pomocníků nevidomých se v sobotu již od časného rána rozléhal smíchovským parkem Portheimka. Konal se tu totiž kvalifikační přebor ve výkonu vodicích psů, na který přišlo změřit své síly dvacet čtyřnožců.

Soutěž byla jedním z kvalifikačních závodů, z nichž dvacet nejlepších psů postoupí na mistrovství republiky. Okolo deváté hodiny ranní vystartoval první pes se svým pánem za doprovodu dvou instruktorů. Psi museli rozhodčím ukázat, jak svému majiteli dovedou pomoci v nejrůznějších situacích.

Jejich úkolem bylo například vyhledat schody, přechod pro chodce, chodník nebo vyvést páníčka z nepřehledné situace. Výsledek soutěže všechny účastníky mile překvapil. První místo totiž obsadila nestarší závodnice, třináctiletá fenka labradorského retrívra Kama.

“Vůbec jsem to nečekal, mám z toho ohromnou radost. Já snad ani nebudu dneska spát,” smál se její majitel Ivo Budil z Prahy. Doma má už dalšího, mladšího pejska, který má v budoucnu Kamu nahradit. Se svou pomocnicí, která i v tomto úctyhodném věku skvěle vodí, se však prý bude těžko loučit. Soutěž byla příjemným zpestřením víkendu také pro náhodné kolemjdoucí. “Moc se mi to líbí. Jsou to hrozně šikovní a krásní psi,” svěřila se Eva Švábová s kočárkem, která využila slunného dopoledne k procházce v parku.

“Průvodce nevidomých dělají převážně labradorští retrívři a kříženci labradorského a zlatého retrívra,” vysvětlila vedoucí cvičitelka Střediska výcviku vodicích psů v Jinonicích Hana Jasenovcová. Méně často se cvičí také zlatí retrívři nebo němečtí ovčáci. Výcvik chlupatého asistenta trvá zhruba půl roku až osm měsíců. V České republice pomáhá zrakově postiženým asi 500 vodicích psů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *