Psi pomáhají postiženým a starým lidem lépe žít

PŘÍBRAM – Canisterapii provozuje v Příbrami například nezisková organizace Pessos.

Postiženým lidem, pacientům s mozkovou obrnou, seniorům nebo dětem ze speciálních škol pomáhají v Příbrami psi. Ve druhém pavilonu budovy 8. základní školy se konají pravidelné schůzky, při kterých se mohou zúčastnit canisterapie. Jedná se o terapii pomocí psa, který absolvoval povahové a terapeutické zkoušky. Schůzky se konají každé pondělí od 15.30 hodin a pořádá je organizace Pessos.
Canisterapie přispívá ke zlepšení komunikace s okolím, k prohřátí organismu, k lepší hybnosti kloubů. S cvičenými psy navštěvuje Pessos nemocnice, domovy důchodců a speciální školy.
„Nebylo jednoduché s touto metodou léčby v domovech důchodců prorazit. Spousta starých lidí si stojí za tím, že pes patří k boudě. Ale výsledků jsme se nakonec dočkali,“ říká Monika Posekaná z organizace Pessos. Na pondělních schůzkách se schází zhruba deset lidí, k dispozici mají čtyři psy.
„Když pozorujete starou paní, která nekomunikovala se světem, jak se vám po třetí terapii mění před očima, je to radost. Dnes už nás ta babička vyhlíží a nemůže se dočkat, až se přitulí ke svému pejskovi. Ostatní senioři poznávají, že na tom něco je a postupně na terapii přistupují také,“ dodává Monika. Největší radost z návštěvy těchto psů mají prý děti ve speciálních školách, zvláště ty hyperaktivní. „Správně vedený kontakt psa s dětmi má velice uklidňující vliv na jejich hyperaktivitu, děti se rády k pejskovi přitulí. Dokonce i pan učitel si pochvaloval chování dětí,“ vypráví své zkušenosti Monika Posekaná.
„Nejvíc mě baví práce s postiženými dětmi, jsou prostě bezprostřední. Terapie s pejsky je vždy posune o kus dopředu. Pes má úžasnou schopnost prohřát lidské tělo po půlhodinové terapii až na dvě hodiny, a to je dobré právě pro děti s mozkovou obrnou a špatnou hybností těla,“ uzavírá Monika Posekaná.
Sdružení Pessos je neziskovou organizací, v Příbrami existuje od roku 2004. Terapie je zdarma. Přesto se i Pessos neustále potýká, stejně jako většina dalších neziskových organizací, s finančními potížemi, které s těžkostmi překonává jen díky dárcům a sponzorům.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *