Psi otevřou lidem brány ze samoty

Ludmila Průšová chová již asi šest let severské plemeno psů zvaných samojed. Toto plemeno patří k těm nejstarším, a navíc se vyznačuje neuvěřitelnou neagresivitou a láskou k lidem. Proto je přímo předurčené k tomu, aby pomáhalo lidem.

” Ze svého vrhu jsem si nechala fenečku Alinku Bílý křemínek – Dáju, u které jsem objevila vynikající dobráckou povahu, poslušnost a další kladné vlastnosti již v raném štěněčím věku. Proto jsem se rozhodla, že tyto úžasné klady a pozitivní energii může rozdávat nejen v rodině, ale také ostatním lidem, kteří to potřebují,” řekla Ludmila Průšová. Té umožnilo Canisterapeutické sdružení Kamarád navštěvovat s Dájou jednou týdně pacienty psychiatrické léčebny a seniory jednou za čtrnáct dní v domově důchodců U Panských. ” Nabídku jsem s radostí přijala. Dá se říci, že Dája vytváří pro klienty převodový můstek v kontaktu s okolním světem. Lidé uzavření do sebe a nemající potřebu ani chuť s někým komunikovat jsou prostřednictvím pejska osvobozeni z uzavřeného světa. Díky němu dokáží navázat první kontakty, nejprve se psem, a následně i člověkem,” vysvětlila chovatelka.

Při canisterapii nejde o žádná kouzla a čáry. Klienti si mohou na psa sáhnout, bílá a hebká srst samojeda je k tomu přímo vybízí, mohou na něj mluvit, pohladit ho a přijmout nabízenou tlapku. ” Už jenom tím se mění jejich myšlení a rázem zapomenou na své bolístky. Dája je dokáže alespoň na chvíli rozveselit, což je pro mne obrovský úspěch. Volají si na ni, Dája jim podává pac, dávají jí pamlsky. Pokud se ovšem někdo vysloveně odmítá účastnit canisterapie, nenutím ho,” říká Ludmila Průšová a dodává: ” Klientů se také ptám, zda si pamatují, jak se pes jmenuje, jak je starý, jakou má srst, a tím prakticky připravím půdu jak pro další komunikaci klientů se psy, tak s ostatními lidmi navzájem. Vzpomínají pak na své zážitky se psy i jinými zvířaty, a to je velká výhra. Právě tím mohu lidem alespoň na chvíli zpříjemnit život.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *