Psi ohrožují hlavně děti na vesnicích

Ve městě policie používá i narkotizační pušky

Pejskaři jsou často nezodpovědní. I s velkými psy chodí po ulicích bez náhubku, někdy je dokonce nechávají volně pobíhat mezi dětmi. Nejhorší situace je na vesnicích. Kynologové upozorňují: Každý pes je nevypočitatelný!

DANIEL BURDA REPORTÉŘI DENÍKU VYSOČINA

Vysočina – Celkem 185 pokut rozdali loni městští strážníci ve Žďáře nad Sázavou pejskařům. Za co? Jejich čtyřnozí miláčci pobíhali po ulicích bez vodítka nebo bez náhubku, ohrožovali tak především malé děti. “U nich je nebezpečí největší, jejich křik a prudké pohyby psům vadí,”upozornila kynoložka ze Žďáru nad Sázavou Jaroslava Sobotková. Slova odbornice potvrzuje i mnoho zaznamenaných případů (viz výčet na straně 3).

Až tisíc korun pokuta

Města se staví k problému různě. Vyhlášky však začínají minimálně tím, že na veřejných prostranstvích musí být pes na vodítku. Náhubek nepožaduje například Jihlava nebo Velké Meziříčí, opačná situace je v Třebíči, Pelhřimově nebo ve Žďáře nad Sázavou. “V případě porušení vyhlášky hrozí majiteli bloková pokuta až tisíc korun,”upozornil velitel žďárských strážníků Martin Kunc. Velký postih podle něj hrozí například majiteli rotvajlera, u menších plemen stačí domluva. Úplnou výjimku z vyhlášky dostávají psi ozbrojených složek, psi pro nevidomé a na canisterapii. V Pelhřimově je vyhláška benevolentnější k malým plemenům – nemusejí mít náhubek vůbec.

Kynoložka: Jsou nevypočitatelní

Přes všechna opatření ve městech zkušenosti hovoří jasně – problém není ve velkých aglomeracích, ale na vesnicích. Třeba desetiletý Daniel z Pelhřimova byl předloni v létě těžce zraněn vlčákem v obličeji. Kde? U babičky na venkově, konkrétně v obci Hořepník. “Nechápu, jak se to mohlo stát. Pes byl na chlapce zvyklý od mala, trávili spolu každé prázdniny, nikdy s ním nebyly žádné problémy,”řekl tehdy starosta Aleš Petrák. Kynoložka Sobotková podává jednoduché vysvětlení: “Psi jsou nevypočitatelní. I když mají výcvik, nemůžete se na ně stoprocentně spolehnout.”Některá zvířata bývají navíc agresivnější právě k dětem, protože s nimi nemají dobré zkušenosti ze svých “štěněcích”let.

Dokončení na straně 3

Dokončení ze strany 1

Když dojde k nejhoršímu, mají strážníci ve městech zpravidla speciální pomůcky na odchyt psů. Například ve Žďáře nad Sázavou dostanou v létě narkotizační pušku za 60 tisíc korun. Lidé zatím mohou jenom doufat, že se jim něco podobného nepřihodí. “Z volně pobíhajících psů mám strach. Ale prý často stačí psa ignorovat, aby vás nenapadl,”řekla devatenáctiletá Martina Jakešová ze Žďáru. Její domněnku potvrdila i kynoložka. Případy napadení na Vysočině Pes útočil na nohu Antonínův Důl – Kříženec rotvajlera loni v listopadu pokousal na nohách dvanáctiletého Libora z Antonínova Dolu na Jihlavsku. Chyběly pouze milimetry, a pes mohl školákovi prokousnout tepnu nebo ho zranit na přirození.

Pošťačku napadl vlčák

Kouty – Kavkazský vlčák 14. září loňského roku v obci Kouty pokousal poštovní doručovatelku. Rychlá záchranná služba ji musela odvézt do nemocnice.

Má trvalé následky

Těmice – V listopadu loňského roku napadl volně pobíhající pes v Těmicích na Pelhřimovsku ženu středních let. Poranil ji na ruce, zranění má trvalé následky.

Zanechal desítky stehů

Světnov – Strafordširský teriér napadl na začátku letních prázdnin roku 2002 sedmiletou Klárku z Karlových Varů, když pobývala u příbuzných ve Světnově na Žďársku. Bez varování se k ní rozběhl a zakousl se jí do vyčesaného drdolu na temeni hlavy. Zachránil ji jeden ze sousedů. Pes po sobě zanechal několik dlouhých ran a desítky stehů.

Potrhal dítěti tvář

Hořepník – V létě roku 2004 pokousal německý ovčák v obličeji desetiletého Daniela J. z Pelhřimova. Tragédie se stala v obci Hořepník, kde byl chlapec na prázdninách u babičky. Vlčák chlapce těžce zranil na více než čtvrtině tváře, když mu vykousl větší část tkáně. (red)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *