Psi mohou mít daleko těžší trauma z cestování než z odloučení od pána

Rodinnou dovolenou u moře koupíte i pro psa. Jak se na ni ale dopravit?

Období prázdnin představuje pro některé rodiny vlastnící domácího mazlíčka velké dilema. Jet na dovolenou a opustit milovaného tvora, nebo zůstat doma a nezpůsobovat tak zvířeti psychické trauma z odloučení?Příbramsko – Se zvířaty je to podobné jako s lidmi. Některá snášejí cestování dobře, jiná špatně. Záleží už na konkrétním majiteli, komu ho svěří po dobu své nepřítomnosti.

První pomoc hledají u svých blízkých

Většina lidí se obrací na své příbuzné nebo známé, což je patrně nejméně bolestivá varianta. “Je vhodné, aby zvíře alespoň trochu znalo lidi, u kterých bude trávit inkriminovanou dobu. První dny pobytu v cizím prostředí může být nervózní, špatně spát nebo žrát. Pro usnadnění těchto komplikací je dobré mu dát s sebou nějaké věci připomínající mu domov, pelíšek, hračku a také krmení, na které je zvyklé,” sdělila veterinářka Alice Franková.

Hotely pro zvířata mají o prázdninách plno

Ne všichni však mají to štěstí a má se jim kdo o zvíře postarat. Pro tyto případy vznikly speciální hotely a penziony pro kočky nebo psy, kam můžete svého miláčka dočasně odložit. Na Příbramsku v Životicích nabízí ubytování pro psy František Koňas. Penzion má kapacitu 21 míst. “Teď o prázdninách máme plno,” řekl majitel psího penzionu František Koňas. Cena za ubytování psa se pohybuje od 60 korun za malého psa a od 100 korun za velkého psa na den. “Psy k nám dávají lidé, kteří například odjíždějí na dovolenou, do lázní, nebo musejí do nemocnice. Klidně ubytujeme psa i na jeden den,” uvedl majitel útulku. “Nejdéle u nás byl pes ubytovaný dva roky. Majitelé stavěli dům, v bytě psa mít nemohli a brali si ho jen na víkendy,” popsal.

Letadlem k moři se psem je problém

Někteří pejskaři či chovatelé koček však nejsou mnohdy ochotni se se svým čtyřnohým kamarádem rozloučit ani po dobu dovolené, a proto je berou s sebou. Na tyto případy jsou připraveni majitelé mnohých cestovních agentur, a proto ve své nabídce uvádějí i místa, kam je možno odcestovat se zvířetem. “Za celou dobu, co pracuji v cestovní kanceláři, jsem se s takovým případem sice setkala pouze dvakrát, přesto si klienti v katalogu mohou vybrat z nabídky hotelů, kde se lze ubytovat i se psem. Problém ale nastává při přepravě. Mnohé letecké společnosti zvířata vůbec nepřepravují a když, tak pouze do osmi kilogramů a k tomu ještě ve speciálních přepravkách,” sdělila majitelka cestovní agentury Laura Svatoňová. “Hodně klientů cestuje se zvířaty po Čechách a občas i na Slovensko, ale do dalších zemí to není tak časté. Navíc si za to připlatíte od sta korun na den a více. Například je velmi obtížné, pokud byste chtěli s pejskem do Itálie. Jestliže už vás tam s ním pustí, tak pouze s malou rasou,” upozornila majitelka jedné z dalších cestovních kanceláří Ivana Rafajová.

Co musíte vědět před cestou do zahraničí se zvířetem?

l.zvíře musí mít svůj pas vydaný místním veterinárním inspektorátem na základě čipu nebo tetování a platný očkovací průkaz

– v některých zemích požadují serologii (vyšetření krve) a karanténu

– dále je dobré před odjezdem zvíře odčervit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *