Psí láska může mít cenu života, říká geriatr

Ostrava Nejlepší terapeut Tara má na svém barevně vyzdobeném kotci napsáno desetiletá německá ovčačka v léčebně pro drogově závislé v Podolánkách na Frýdecko- Místecku. Avšak nejen bývalým narkomanům a tělesně postiženým je pes neocenitelným společníkem. Jediným poutem mezi životem a smrtí může být například pro seniory. Ostravský geriatr Hugo Přibyl tvrdí, že chápat nálady seniora je často nad síly a trpělivost jeho rodiny, nikoliv však nad síly jeho čtyřnohého přítele.

Podle statistik Asociace pro zodpovědný vztah k malým zvířatům je v České republice chováno asi 2,1 milionu psů a téměř 1,8 milionu koček. Ovšem ne každá domácnost si může chov pejska nebo kočičky dovolit. ” Proto vítám dobrovolnické nadšení Canisterapeutické společnosti, jejíž členové se zabývají speciálním výcvikem psů pro jejich terapeutické využití v nemocnicích, ústavech pro zdravotně postižené či v domovech důchodců. Jak vím, navštěvují pravidelně také všechny domovy důchodců v Ostravě a personál s nimi má velmi dobré zkušenosti. Psí láska může mít dokonce i cenu života,” míní Přibyl.

Vzpomíná si na jednoho svého pacienta, který byl několik let po mozkové příhodě upoután na lůžko. Byl plně odkázán na pomoc své rodiny. Špatně slyšel, měl jen zbytky zraku a omezenou hybnost. Společníka mu po celé dny dělala malá fenka jorkšírského teriéra, která se od něj nehnula téměř ani na okamžik, štěkotem mu oznamovala návštěvy, nechávala se hladit pohyblivou rukou a jazýčkem masírovala ruku nehybnou. Pouto mezi ní a jejím pánem bylo tak silné, že když se jeho stav zhoršil a musel být bez fenky převezen do nemocnice, za několik dnů zemřel. ” Když se tak zpětně vracím k tomuto případu, jsem přesvědčen, že pejsek mu život prodloužil o několik let, protože poslední roky žil už jen pro svou malou psí přítelkyni.”

I když terapii pomocí pejsků doporučují odborníci na některé typy neuróz a i k podpůrné léčbě dalších chorob, Přibyl je přesvědčen, že pes je neocenitelný pomocník především pro udržení psychické a fyzické kondice seniorů v domácím prostředí. Léčí totiž nejen psí láska, jeho teplo a oddanost, ale i povinnost vstát, jít s ním na procházku, postarat se o krmení, pečovat o něj v nemoci. ” Mít pocit, že stárnoucího a mnohdy osamělého člověka někdo potřebuje, je často nad všechny medikamenty,” zdůrazňuje geriatr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *