Předškoláci se učili, jak se chovat k cizím psům

Jak se má zachovat dítě, když potká cizího psa nebo když dokonce na něho zaútočí, se učili předškoláci mateřských škol v Hrádku nad Nisou.

Stále oblíbenější držení psích miláčků na venkově i ve městech přináší s sebou rizika pokousání doma i na ulicích. Jak rizikovým situacím předcházet a jak se zachovat ve chvíli napadení, učily dvě lektorky se svými psy, když dětem nejprve nechaly psy pohladit, aby k nim získaly důvěru a při dalších poučných hrách se jich nebály. Potom už následovalo vyprávění o chování psů, vždy doprovázené předváděním zvířecích manekýnů a v mnoha případech i samotnými dětmi.

Mrňata se nejprve dozvěděla, co znamená, když pejsek cení zuby. Potom instruktorky zdůraznily, že cizí člověk se na psy nesmí usmívat, protože on by si mohl takový projev s obnaženými zuby vysvětlit jako hrozbu a třeba i zaútočit.

“Pohladit si psíka můžete jen tehdy, když vám to jeho majitel dovolí, a to jen na boku od hrudi dozadu,”

byla další rada malým divákům, po níž následoval praktický nácvik, který zjevně dělal dobře mohutnému labradorovi Badymu.

“Každé aktivní zapojení dětí do hry zanechá v nich silnější prožitek a lépe si probírané zásady zapamatují,”

uvedla Eva Mizerová z Prahy. Černá fenka křížence dětem předcvičovala sednutí, lehnutí, plazení i válení sudů.

“Pro děti bylo nejdůležitější pochopit zásady vztahu k cizím psům,”

zdůraznila ředitelka školky Naďa Faltusová. Předškoláci, mezi nimiž bylo i dvanáct z německé Žitavy, si odnesli, že se nesmí dívat psům přímo do očí nebo když je pes začne očichávat, nebo na ně skočí, že nesmí křičet ani utíkat, ale nehybně stát a ruce mít podle těla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *