Pozor na cizopasníky

Nakažení komáři přenášejí na psy exotické cizopasníky. Než se vydáte se svým čtyřnožcem na cesty, je dobré si uvědomit, že s větším výskytem komárů se nebezpečí nakažení vašeho psa zvyšuje.
Chorobu vyvolávají cizopasní červi označovaní jako filarie – česky vlasovci. Jsou nejčastěji přenášeni bodavým hmyzem, zejména komáry. Knámse onemocnění dostalo údajně z Chorvatska přes sousední země. Ale první ohniska filariózy jsou známá již od roku 1913 v Číně, Japonsku, východní Indii, severní Americe, v Itálii, Německu, Anglii a Dánsku.

V Evropě onemocněli hlavně psi dovezení ze zámoří. Larvy cizopasníků, které se krevními cestami donesou až k srdci, přenášejí na zdravá zvířata zpravidla komáři z infikované krve nakažených zvířat. Lidově se nazývají srdeční červi. Ze srdce se přenášejí do plicních cév, kde podobně jako v srdci způsobují zánět.

Dále bychom měli vědět:

  • Onemocnění se vyvíjí pomalu. Z počátku lze jen při kontrole vzorku zjistit změnu krevního obrazu s příznaky chudokrevnosti.
  • V pokročilejším stádiu nemoci postižený pes kašle a hubne. Lidé cestující do zahraničí se svými mazlíčkymohousrdeční červivost psů přivézt snadno.

Prevencí jsou přípravky proti blechám nebo klíšťatům, aplikované podle návodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *