Poznámka

Tak nevím, jestli je pro psy lepší zelenina, nebo maso. Jeden náš – dnes již bohužel bývalý – psí hrdina by ale do huby nic vegetariánského nevzal ani náhodou. Protože v době, kdy jsme se považovali za jeho pány, psí konzervy prostě nebyly, krmili jsme ho v duchu hesla “co dům dal”. Přesto byl schopen například z rizota pečlivě vybrat maso, odpornou mrkev vyplivat kolem misky a rýži nechat uvnitř. Jeho pohled na nás, který pak následoval, si raději ani nepředstavujte . . .

Další pes naopak v létě pravidelně očesával rybíz i jahody, miloval staré křupavé rohlíky, suchary a piškoty a nepohrdnul ani sterilovaným hráškem. Brambory v jakékoli podobě byly jeho oblíbenou pochoutkou. Občas se dokonce sám obsloužil vajíčkem z kurníku – asi aby mu “to lépe štěkalo”.

Když jsme pekli buřty, chtěl s námi na zahradě stolovat taky. Zajedl je zbytkem chleba, který by ale do huby nevzal, dokud byl na stole sebemenší kousek masa. Nakonec se dožadoval i zbytků hořčice z papírových tácků. A pak, vyznejte se ve psích chutích. Co pes, to gurmán . . .

Co se zajímavých psích smyslů týče, napadla mě ještě jedna věc. Za šera se prý psi orientují o něco lépe než jejich páníčci. Ve dne je na tom ovšem člověčí rasa s viděním o mnoho lépe než pes. Není sice prokázáno, že by psí svět byl zcela šedivý, prokazatelně v něm ale prý neexistuje rozdíl mezi zelenou a žlutou. Navíc mají psi menší schopnost rozpoznat předměty – ty, keré se nehýbou, vidí jen do přibližně 300 metrů.

Nevím, jak hluboce nad tímto problémem vědci bádali, ale vím, že občas náš pes nevidí hýbající se předměty – totiž nás – ani na vzdálenost několika metrů. Obzvláště tehdy, vyskytuje-li se poblíž něj jiný pohybující se předmět, speciálně psí dáma. Jiný typický jev jsem nazvala psychickou slepotou. Jde o situace, kdy psa slušně požádáte, aby přinesl pantofle a on po chvíli přiběhne, radostně vrtě ocasem, v hubě vodítko, šroubovák, noviny nebo cokoliv jiného, co se ovšem pantoflím nepodobá ani z daleka. A pak – nemějte je za to rádi . . .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *