Pojistěte své miláčky

Zpravidla všechno, na čem člověku záleží, si chce chránit. A tak má pojištěné své nejbližší, dům i byt, auto i chatu, takže když dojde k nejhoršímu, může počítat se záplatou, která mu pomůže překonat útrapy. Co ale domácí mazlíčci? Lásku a péči jim dáváte stejně jako ostatním členům rodiny, ale nezapomněli jste na ně s pojištěním?

JANA DRÁBKOVÁ

Marek Štěpánek si vycvičil fenku labradora pro záchranářské práce. Na Jelly nedal dopustit, dopřával jí jen to nejlepší, dokonce si ji i pojistil, i když si myslel, že se jí nic nestane. Ale osud zasáhl jinak. “Jelly nepřežila těžký a komplikovaný porod. Špatně jsem její ztrátu snášel, takže nejdříve mě peníze od pojišťovny netěšily,”svěřil se pan Štěpánek. “Ocenil jsem je až dodatečně, protože mi usnadnily náročnou péči o štěňátka, která mi po Jelly zůstala,”vysvětlil chovatel.

Co je připraveno pro psy, kočky a jinou zvířenu Chovatelé by měli vědět, že obdobu životního pojištění je možné uzavřít pro čistokrevné psy, kočky a jiná zvířata zapsaná v plemenné knize pro příslušné plemeno a s průkazem původu. Pojistit však lze i psy bez průkazu, musejí mít ale speciální výcvik – například psi slepecké, záchranářské apod. Všechna zvířata přitom musejí splnit určité požadavky. Pojištění se vztahuje na případy, kdy zvíře uhyne nebo musí být utraceno kvůli nemoci, akutní otravě, po úrazu, živelní události nebo při porodu. U většiny pojišťoven si všechna domácí a jiná drobná zvířata, včetně oříšků a nalezenců, můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti. Toto pojištění se vztahuje na náhradu škody, která vám vznikne při živelních událostech – povodeň, požár, sesuv půdy, krádeží či vandalismem.

Důsledkům šlo předejít Domácí zvířátka nejsou tak nevinná, jak se nás často snaží přesvědčit, a jak občas čteme v černých kronikách. Průvanem v peněžence doplatila na kočičí hrátky Jarmila Doležalová. “Naše Xenie často chodila na návštěvu k sousedce, kde se cítila jako doma. Jenže pak se sousedce zželelo jedné kočky v útulku a vzala si ji k sobě domů,”vypráví paní Doležalová. Když Xenie přišla jako obvykle na návštěvu, začalo zřejmě kočičí rodeo, na jehož následky obě majitelky chlupatých domácích mazlíčků jen tak nezapomenou. “Když se sousedka vrátila domů, měla byt vzhůru nohama. Ačkoliv jsme dobré kamarádky, nebo právě proto, vše jsem jí zaplatila. A v součtu to nebylo zrovna málo,”líčí paní Jarmila. Přitom stačilo mít uzavřené pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na škody, které způsobíte vy, příslušníci vaší domácnosti nebo vaše zvířata někomu jinému při provozu domácnosti, rekreaci a zábavě, při rekreačních sportech, apod., v tuzemsku i při přechodném pobytu v jiných evropských zemích. Pojištění odpovědnosti si lze obvykle sjednat jako připojištění k majetkovému pojištění domácnosti. Pokud se vám ale váš miláček pomstí na vašem bytě a jeho zařízení, pak se náhrady od pojišťovny nedočkáte – na takové případy se pojištění nevztahuje. Autorka je finanční poradkyně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *