Pes v autě vás může dokonce ohrozit na životě!

MĚLNICKO – Spousta majitelů na své miláčky kašle a trápí je neohleduplnou jízdou
Mnoho lidí se zatím nenaučilo, jak správně cestovat autem se svým psem. Majitelé často svým miláčkům cestou ubližují a ohrožují na zdraví či životě nejen čtyřnohé němé tváře, ale také sebe.

Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí a zemědělství Ctirada Mikeše, je velmi důležité psa s autem seznámit. „Malého psa neseme v náručí, velkého na vodítku a auto mu podrobně ukážeme z venku i zevnitř,“ poznamenal Mikeš, který doporučuje jízdu trénovat zprvu jen na krátkou dobu, postupně pak dobu jízdy prodlužovat.

Řidiči, kteří nechtějí umisťovat své psy na zadní sedadla, neuvěřitelně moc riskují. Pes by v žádném případě neměl sedět na předním sedadle. „I cvičený pes může za nepředvídatelných okolností způsobit havárii,“ varuje Ctirad Mikeš. Na zadních sedadlech byl měl být pes uvázaný nakrátko, aby nemohl omezit řidiče, v lepším případě by u něj měl být spolujezdec.

V dnešní době na zvířata myslí i výrobci zabezpečovacích zařízení do automobilů. V obchodech se zvířecími potřebami už lze koupit bezpečnostní pásy, jimiž psa pohodlně a bezpečně zajistíte, aniž byste ho vystavili ohrožení udušení, nebo ho jinak nepříjemně omezili.

Nevystavujte psa smrtelnému nebezpečí!
Smrt nebo vážný úraz hrozí psům při vystupování z auta. Majitelé často nechají vyběhnout psa z auta jako prvního a to by se mu mohlo stát osudným. „Temperamentní pes z radosti, že se dostane ven z vozu, může prudce vyběhnout rovnou pod další jedoucí auto,“ varuje Mikeš. Důležité je proto nejen použití vodítka, ale také pořadí vystupování, kdy by měl jít nejdříve majitel psa a pak až jeho čtyřnohý přítel.

Stejně tak řešení umístění psa do kufru pro něj může být zdraví nebezpečné. „Unikající výfukové plyny se mohou dostat do prostoru kufru a psa přiotrávit,“ tvrdí Mikeš.

Stále častým jevem je ponechávání psů v autě s lehce pootevřeným okénkem. Zvláště v letních dnech, kdy silně svítí slunce, se však teplota v autě může vyšplhat až k 80 stupňům Celsia. „U psa dochází k rychlému přehřátí a k ohrožení jeho života,“ upozornil Ctirad Mikeš. Pokud majitel musí psa na nezbytně dlouhou dobu nechat v autě, měl by zaparkovat ve stínu. „Byl-li pes při nepřítomnosti řidiče v autě delší dobu, je nutné ho po návratu nechat vyvenčit,“ řekl Mikeš.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *