Pes uvězněný v autě ve vedru trpí

Teplice – Dodržovat pitný režim, zůstat pokud možno ve stínu v klidu nedoporučují odborníci jen starším nebo nemocným lidem, ale i majitelům domácích zvířat. Chovatelé důrazně doporučují, aby lidé omezili venčení psů během parných dnů a důkladně kontrolovali, zda má zvíře dostatečný přísun tekutin.

Hodně obezřetní mají být lidé, kteří si zvířata převážejí ve svých autech. Pokud například zapomenou psa v autě na sluníčku, je jeho dehydratace otázkou velmi krátké doby. Pokud je vycházka i během parného dne nutná, měli by si chovatelé s sebou nosit misku s dostatkem vody a pravidelně ji psovi dávat.

Veterináři varují před koupáním v řekách nebo rybnících. Uřícené zvíře by nemělo do vody skočit. Takový šok by organismus nemusel vydržet. Opatrnost je na místě i pokud lidé psa venčí na asfaltové silnici. Tropická vedra totiž na asfalt negativně působí a povrch silnice se často roztéká.

Pes, kterého nechá jeho nezodpovědný majitel čekat v parných letních dnech v autě, může klidně skončit na kapačkách v péči zvěrolékaře.

“V rozpáleném autě může u zvířete dojít už během pěti až deseti minut k přehřátí organismu či šoku, nebo dokonce i k smrti. Lidé by neměli zapomínat, že psi disponují vyšší tělesnou teplotou než lidé, a tudíž u nich dochází k rychlejšímu přehřátí organismu,” varuje zvěrolékař Jan Minárik. Když už nastane situace, že po našem návratu k autu pes nereaguje, leží s vyplazeným jazykem a má vyvalené oči, nebo se svíjí v křečích, je nutno ho co nejdříve dopravit na kliniku. “Tyto případy řešíme infuzemi, v horších případech i krátkodobou hospitalizací. Majitel zvířete by však měl ihned poté, co zjistí, že u psa došlo k přehřátí organismu, začít se zchlazováním zvířete, třeba ho polévat vodou,” dodal Minárik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *