- 30 May 2006
- Szcz
- Aktuality
- Comments: 0
Občanské sdružení Pessos pomáhá dospělým i malým dětem
S dětmi vše začalo
“S dalšími majiteli retrívrů jsme začínali přednáškami po školách. Děti jsme učili, jak se mají chovat ke psům, a praktikovali s nimi takzvanou prevenci proti pokousání. Když o nás začali mít zájem organizace nebo jednotlivci, založili jsme sdružení,” přiblížila začátek Monika Posekaná. Dnes má Pessos osm členů a nabitý program. Každé pondělí praktikují canisterapii s dětmi v pomocné škole na Březových Horách. Jednou za dva týdny jezdí mezi seniory do rožmitálského domova důchodců. Zájem mají i jednotlivci. A co je vlastně canisterapie? Zjednodušeně řečeno – mazlení se a hraní si se psem. Ten na člověka přenáší pozitivní energii.
Důležitý je výcvik i povaha
Ne každý pes je k tomu vhodný. “Záleží na povaze a výcviku. Není až tak důležité plemeno. Pes po 1,5ročním výcviku absolvuje zkoušky,” popsala Posekaná.
Pes musí být pohodář
Pes musí mít takovou povahu, aby sám vyhledával přítomnost lidí. Musí se v jejich blízkosti cítit dobře. Canisterapie pomáhá dětem při rozvíjení pohybových schopností. Využívá se mimo jiné při psychologických problémech. “Je vhodná pro lidi, kteří obtížně komunikují, nebo pacienty, kteří prodělali mozkové příhody a jsou upoutáni na lůžko. Přítomnost psa na ně působí příznivě a spíše než s druhým člověkem se snaží komunikovat se zvířetem,” dodala majitelka labradorky Ebi.
Fotografie: Monika Posekaná s labradorkou Ebi mají s canisterapií bohaté zkušenosti.