Pes pomáhá komunikovat i autistům

Celkem dvanáct vycvičených psů zkvalitňuje život dětem i dospělým ţ Zapojilo se město i armáda

Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. Toho využívají odborní terapeuti a vodí psy na návštěvy do domovů důchodců, dětských domovů nebo ústavů pro tělesně a mentálně postižené.

Bílek u Chotěboře ţ V bývalém vojenském areálu našlo útočiště občanské sdružení Kamarád. Jeho náplní je právě canisterapie. ” Městský úřad Chotěboř i ministerstvo obrany nám vyšly vstříc a máme vhodné zázemí v budově včetně cvičiště a kotců pro pejsky,” uvedla Martina Kohoutová, předsedkyně OS Kamarád.

Návštěvy s pejsky

Týden co týden členové sdružení zajíždějí se psy do domovů důchodců, nevynechají ani brodskou Psychiatrickou léčebnu, stacionáře, speciální a ani základní a mateřské školy. Návštěvy s vycvičenými psy přispívají k pozvednutí kvality života. Samotná terapeutická činnost se podílí na léčbě určitého typu onemocnění. Napomáhá k rozvoji motoriky, podněcuje komunikaci a orientaci v prostoru.

Peníze na provoz

Finančně činnost zabezpečují příspěvky od měst, dotace a granty. Také pomáhá Úřad práce. Jedná se o chráněná pracovní místa a ministerstvo práce a sociálních věcí tak přispívá na provoz. Jarmila Čapková, zástupkyně ředitelky ZŠ, Speciálního pedagogického centra a Školní družiny U Trojice v Havlíčkově Brodě, potvrdila, že zdravotně postižení žáci jsou návštěvou pejsků nadšeni. ” Navíc u autistů dlouhodobým působením pes plní roli prostředníka mezi jejich světem a okolím,” připomněla Čapková.

Nová náplň života

Kohoutová s využitím svých dvou psů pro canisterapii začínala v roce 1999 v tehdejší brodské Speciální škole U Trojice. ” Vystoupení mělo u dětí ohromný úspěch a tehdy uzrál nápad, abych se začala zabývat canisterapií. Jsem v invalidním důchodu a tím jsem našla novou náplň života. Později došlo k založení občanského sdružení,” vysvětluje důvod vzniku Kohoutová. Nyní ve sdružení pracuje šest lidí, kteří jsou také v invalidním důchodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *