Penze lidí pečujících o těžce postižené blízké se možná zvýší

Důchody lidí, kteří dlouho pečovali o své těžce postižené blízké a nemohli kvůli tomu pracovat, se možná zvýší. Umožnit to má návrh, který dnes za souhlasu koaličních i opozičních poslanců předložila sněmovnímu výboru pro sociální politiku jeho místopředsedkyně Alena Páralová (ODS).

Výbor ho zapracoval do vládní novely penzijního zákona. Dolní komora o něm rozhodne na některé z příštích schůzí. Páralová v rozhovoru s ČTK popsala případ ženy, která šest let pracovala a 33 let se starala o své handicapované dítě.
Dnes jí stát vyplácí penzi 2360 korun. Kdyby uvedený návrh v dolní komoře uspěl, důchod této ženy by vzrostl asi na 4000 korun, uvedla poslankyně. Přilepšení by se podle ní mohlo týkat tisíců penzistů.
Páralová chce také prosadit, aby se tyto již dříve vyměřené důchody přepočítaly podle nových pravidel. Dosavadní podmínky započítávání péče o blízkého do doby důchodového pojištění jsou pro takové lidi velmi nevýhodné, zvlášť pokud se péče protáhne třeba na desítky let. “Tam je paradox, že to mentálně postižené dítě má třeba 8500 důchod a maminka dostane 2600,” poznamenala poslankyně.
Člověk, který pečoval o své dítě, nedal ho do ústavu, a státu tak vlastně ušetřil statisíce korun ročně, tak ve stáří dostane penzi pod hranicí životního minima. Původní vládní novela se týká jiné věci, i když s důchodovým pojištěním také souvisí.
Muži, kteří byli na rodičovské dovolené nebo pečovali o postižené dítě, už by podle novely nemuseli žádat o to, aby se jim doba péče o potomka započítávala do nároku na důchod. Měli by tedy mít stejné podmínky jako ženy, kterým se rodičovská dovolená či péče o dítě do penze zahrnují automaticky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *