Pejsek musí léčit rád, říká chovatelka

Nymburk – Pes je odedávna věrný přítel člověka, ale napadne někoho běžně, že by mohl i léčit? Přitom existuje terapeutická metoda, které se říká canisterapie, jež přesně tohle obnáší. Pomáhá postiženým dětem i dospělým a také starším lidem. Léčebnou sílu čtyřnohých chlupatých kamarádů si vyzkoušely i nevidomé a slabozraké děti, které se každý měsíc setkávají v nymburském mateřském centrum. A byly nadšené. Mohly si na pejsky sáhnout, hladit je, společně si hrát a dokonce si na psím kožichu vleže odpočinout. Na první pohled jednoduchá věc vyžaduje hodiny práce. Přesto Věra Krulišová z občanského sdružení Psi pro život, které se canisterapií zabývá, říká, že pro všech šest chovatelů ve skupině sdružených jde hlavně o koníček.

“Dá se to využívat i u starších lidí, ale my chodíme speciálně k dětem, protože jsou bezprostřední. Mezi nimi a zvířaty neexistují žádné bariéry a to nás baví,” říká chovatelka čtyřletého labradorského retrívra Denyho. Připravit ho přitom nebylo snadné. Deny musí stejně jako jeho psí kolegové zvládnout každý rok náročné zkoušky i zdravotní prohlídky.

“Máme na to certifikát. Rok i více trvá, než pejsek zvládne, co má. Je to věc trpělivé výchovy, musí ale už mít některé vrozené vlastnosti jako vlídnost, milou povahu, vyrovnanost. Nesmí být agresivní.”

Hlavně jde ale prý o to, aby psi i lidé vše dělali s radostí a respektovali se.

“I pro psa to musí být zábava. Nenutím ho, když něco nechce. Největší radost nám oběma udělá zájem a smích dětí,” dodala chovatelka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *