Pacienti brodské nemocnice mají službu navíc: canisterapii

Psi, které nemocnice v Havlíčkově Brodě pro canisterapii využívá, jsou pod veterinární kontrolou. Na pokoj k pacientům mohou bez problémů.
Autor: archiv nemocnice

Canisterapie je označení způsobu terapie, při které se využívá pozitivního působení zvířete – psa na zdraví člověka. Pojem zdraví je zde myšleno jako stav psychické a sociální pohody.
„Canisterapie se uplatňuje zejména jako podpůrná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací, kdy jiné metody selhávají nebo je nelze použít.

Například při navazování kontaktu s obtížně komunikujícími pacienty, smyslově postiženými pacienty, v logopedické a rehabilitační praxi, v socioterapii a psychoterapii tělesně postižených či jinak handicapovaných lidí, nebo jako součást komplexní terapie v geriatrii,“ vypočítává Lada Cetlová, manažerka kvality havlíčkobrodské nemocnice a organizátorka projektu.
Antistresové pohlazení
Na ODN jsou umístěni pacienti na doléčení s celou škálou onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, s neurologickým a onkologickým onemocněním, a podobně. „Canisterapii jsme zvolili jako možnou podpůrnou léčbu, která pacientům pomůže zlepšit náladu a jejich psychické rozpoložení,“ říká mluvčí nemocnice Petra Černo.
„Nepopiratelné jsou účinky na kardiovaskulární aparát. Pro naše účely je výhodou antistresové a antidepresivní působení. Psi jsou také výborným sociálním katalyzátorem a pro starší lidi fungují jako kognitivní stimulátor – tedy působí na zlepšování intelektové funkce,“ doplňuje Cetlová. Zahájení projektu canisterapie na ODN se ujala Marcela Siebenbügerová z Psychiatrické léčebny HB se svými fenami Týnou a Káťou, která má v této oblasti již letitou praxi.
Canisterapii lze podle Siebenburgerové využít ve všech oborech. „Oddělení pro dlouhodobě nemocné pacienty je rozhodně místem, kde canisterapie bude mít své blahodárné účinky, což se prokázalo již při naší první návštěvě. Pacienti nás přijímali skutečně pozitivně,“ vysvětluje canisterapeutka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *