Odborník se obává toho, že se do voleb důchodová reforma nestihne

Někdejší šéf expertního týmu k důchodové reformě Vladimír Bezděk se obává toho, že vláda nestihne do roku 2010 prosadit všechny tři zamýšlené etapy reformy penzí. Dnešní třicátníci a mladší lidé by se tak ani v příštích letech nedozvěděli, jak bude v důchodu vypadat jejich příjem. Bezděk to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Takzvaná Bezděkova komise před dvěma lety propočítávala varianty důchodové reformy. Doporučila mimo jiné růst penzijního věku.

Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) jsou všechny etapy do roku 2010 “naprosto realizovatelné”. “My to stihneme,” řekl. Jednotlivé etapy totiž prý na sebe nebudou navazovat, ale budou souběžné. Nečas si reformu zvolil za jednu ze svých priorit. Podle něj by ji ministr práce měl být schopen prosadit, jinak by neměl být v úřadu. Život se prodlužuje.

Navíc se rodí málo dětí. Podíl seniorů tak roste. Pokud by se penzijní systém nezměnil, neměl by za pár let na důchody peníze. Nyní na jednu penzi přispívají dva pracovníci, v polovině století připadne podle Nečase na jednoho důchodce jeden plátce. První etapa počítá se zvyšováním důchodového věku na 65 let do roku 2030 i s prodloužením povinného pojištění z 25 na 35 let.

Další etapa by pak upravila připojištění či vytvořila rezervní fond na penze. Třetí etapa má umožnit přesměrovat část odvodů do fondů. Bezděk považuje třetí etapu za nejdůležitější. Teprve po ní bude podle něj jasné, jak by v budoucnu mohl důchod vypadat. “Vidím velké riziko v tom, že my se do té třetí etapy vůbec nestačíme dostat.

Důchodový kolovrátek budeme točit ještě celou řadu dalších let,” uvedl Bezděk. Jeho komise dokončila propočty před více než dvěma lety. Expert podle svých slov doufal, že stabilizační opatření z první a druhé etapy se v praxi objeví rychleji. Nepochopitelná je pro něj hlavně diskuse politiků kolem zvyšování věku. “V zásadě je to nezbytná věc (růst věku),” řekl. Stejné obavy jako Bezděk má i prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok. Podle něj začíná kabinet s reformou penzí téměř v polovině volebního období, což je pozdě. “Je otázka, jestli další fáze reformy vůbec mají šanci na to, aby se staly agendou parlamentu v době, kdy se bude zabývat předsednictvím EU a kdy se budou blížit další volby,” uvedl Rusnok.

I pro něj je debata o změně parametrů, jako je penzijní věk či doba pojištění, těžko pochopitelná. Politici chtěli dohodu se zásadami reformy podepsat už před Vánocemi 2005. Ztroskotala na prodlužování věku a blížících se volbám. Na podobě reformy se má nyní shodnout komise zástupců parlamentních stran. Proti zvyšování věku jsou jen komunisté. Předseda jejich sněmovního klubu Pavel Kováčik tvrdí, že v budoucnu porostou výdělky, takže jeden člověk svými odvody do systému jednoho penzistu uživí. Předseda jejich sněmovního klubu Pavel Kováčik tvrdí, že v budoucnu porostou výdělky, takže jeden člověk svými odvody do systému jednoho penzistu uživí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *