Oblíbená léčba skrz psa

Svitavsko – Pes je stále považován za nejlepšího přítele člověka. Některé rasy jsou ale určené přímo k tomu, aby pomáhaly lidem a léčily.

Canisterapii bychom mohli volně přeložit jako léčbu prostřednictvím psa. Zejména jeho chování a přítomnost mají dobrý vliv na klienty. Díky němu dokážou často to, co už běžná léčba nemohla zvládnout.

Souznění se zvířetem

Přestože se tento typ terapie v republice využívá už čtyři roky, mnoho podrobností k tomu lidé neznají.

“Máme jedině dobré zkušenosti s canisterapií. Jsme moc rádi, že k nám dva labradoři pravidelně chodí. S dětmi si vybudovali dobrý vztah,” řekl Jan Janypka, ředitel Speciální školy v Litomyšli. Škola spolupracuje s litomyšlskými terapeuty, kteří se škole nabídli sami dobrovolně.

“Velmi oceňujeme jejich přístup,” dodal ředitel školy.

Mezi vítané hry patří podle odborníků například podlézání nebo překračování psa, vedení psa na vodítku ze schodů a do schodů. Dobré výsledky mají psí kamarádi i v Domovech důchodců a zařízeních pro seniory, kde se pejskové všech ras rozhodně uplatní a jsou vždy centrem zájmu. Velký význam má terapie i u dětí s kombinovaným postižením nebo u autistů.

“Děti mají u sebe měkkého, teploučkého tvora a cítí jeho lásku. Pro ně se pes stává bližším partnerem než člověk,” vysvětlila terapeutka Jana Petrášová. Děti mohou ale na psech i cvičit. Rozvíjejí tím své motorické schopnosti. Mnohé se také zbavily strachu a posilují psychiku.

Důležitá je povaha psa

Při výběru psů, kteří jsou pro canisterapii vhodní, je nejdůležitější povaha zvířat.

“Musejí být přátelští, klidní a vyrovnaní,” říká Zdeněk Tauer ze skupiny Cantes Polička. S jeho názorem se shodují všichni odborníci. Psi by měli totiž vydržet dětský křik, tahání za ocas nebo sahání do uší. Denně s nimi majitelé psů absolvují maximálně hodinu a půl u skupiny klientů. Podle terapeutů nezáleží na tom, zda klienti se psem aktivně pracují nebo ho jen hladí.

“Podstatné je vědomí toho, že je tam zvíře jen kvůli nim a že je má rádo,” zdůrazňují.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *