Není nad chlupaté pohlazení

Canisterapii využívají v bystřanském domově důchodců s úspěchem už čtyři roky

Léčebného kontaktu psa a člověka využívají v Domově důchodců v Bystřanech už čtyři roky.

Bystřany – Nejprve s jedním leonbergerem Arnym, poslední dobou i s jeho synem Alfem dochází do bystřanského domova důchodců každý čtvrtek Zdeňka Čejko vá. Začínala u klientů s demencí a těch, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko. Když se ukázalo, jak moc jim canisterapie prospívá, rozšířila svou působnost i na další seniory v domově.

“Najednou se těm babičkám a dědečkům rozzáří oči a někteří začnou i mluvit. Vzpomenou si, že kdysi také měli psa, jakou měl barvu a že ho měli rádi. Pak to třeba zase hned zapomenou, ale ten okamžik jakoby ožili,” přiznává Zdeňka Čejková.

Nejprve musela projít psychotesty a její psi absolvovali zkoušky. “Nesmí na žádný podnět reagovat agresivně. Mohou se něčeho leknout, být ostražití, ale nesmí ani zavrčet,” vysvětluje. Při canisterapii dochází k tělesnému kontaktu jak mezi psem a klientem, tak mezi klientem a terapeutem. Ani mu nesmí vadit, že se ho cizí osoba dotýká.

Ředitelka bystřanského domova důchodců, Miroslava Barešová tvrdí, že těmito “návštěvami pro radost” se paní Čejkové daří pozvednout kvalitu života zdejších klientů. “V roce 2004 jsme ji navrhli na Křesadlo, což je cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Paní Čejková byla jednou z šestice kandidátů, kteří tuto cenu získali.”

K prvním léčebným kontaktům psa a člověka docházelo koncem I. světové války ve vojenských lazaretech. Podpůrnou léčebnou metodou byla canisterapie uznána v roce 1975.

CANISTERAPIE

* Canisterapie je určena pro tělesně a mentálně postižené, pro staré a nemocné.

* Nejvíce se při ní užívá plemene retriever.

* Pro společenskou činnost lze využít všechny rasy, záleží jen na chování, povaze a zdraví psa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *