Nemám rád označení bojoví psi, říká zkušený policejní psovod

Sokolov – Každý pes je obrazem svého pána a správně vycvičené zvíře nemůže být pro okolí nebezpečné. To jsou slova sokolovského policejního psovoda Jaroslava Štochla. Ten je zároveň členem Základní kynologické organizace Dolní Rychnov.

Jak dlouho už se výcviku psů věnujete a kolik už jste měl psů?

“Psy cvičím už přes dvacet let. Je rozdíl mezi policejním a civilním výcvikem. V současné době mám v pořadí pátého psa. Je jím tříletý německý ovčák Patrick. Psi lépe zvládají obranu, fenky jsou zase vhodnější na vyhledávání drog. Nedá se však říci, zda jsou na určité úkoly vhodnější feny, anebo psi. To je jako u lidí, každý máme dány nějaké povahové vlastnosti či vlohy. Tak je tomu i u psů, i když se úplně nedají srovnávat povahy lidí a zvířat.”

Co si myslíte o takzvaných bojových plemenech psů?

“Nemám moc rád označení bojová plemena. I psi s ostřejšími povahovými vlastnostmi se dají správným výcvikem zvládnout. Pokud si někdo pořídí takového psa jako kosmetický doplněk a nic s ním nedělá, je to špatné. Jak už bylo řečeno, pes je obrazem svého pána, přebírá jeho povahové vlastnosti.”

Kdy je nejvhodnější doba začít s výcvikem?

“Dá se říci, že prakticky od narození, přesněji po odstavení štěněte od jeho matky. Musí se postupně seznamovat s okolím, ve kterém se bude pohybovat, a učit se chování. Od tří měsíců do jednoho roku je období určité předvýchovy. Ale znovu opakuji, je to individuální podobně jako u lidí. Někteří jsou schopni se začít učit dříve, jiní později.”

Mohou se na vás obrátit o pomoc i lidé, kteří si nevědí rady s výcvikem svého psa?

“Samozřejmě, poradíme všem laikům v naší kynologické organizaci Dolní Rychnov.”

Fotografie: Sokolovský okresní policejní psovod Jaroslav Štochl (vpravo) se výcviku psů věnuje přes dvacet let.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *