Na středočeských tratích bude jezdit nový nízkopodlažní vlak

Ve středních Čechách bude od května jezdit nový nízkopodlažní vlak, který usnadní cestování handicapovaným lidem a pasažérům s kočárky. Motorový vlak Regionova, který je zároveň vybavený bezbariérovými toaletami, bude jezdit každý všední den na pražské městské lince Roztoky u Prahy – Praha Holešovice – Praha Libeň.
V současnosti zde jezdí ve zkušebním provozu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Českých drah (ČD) Ivo Kubala. “Každý všední den vypravují ČD na tratě v okolí Prahy až 320 spojů, které jsou schopny přepravit vozíčkáře, letos kromě vlaku Regionova uvedou do provozu ještě dalších devět nových souprav,” sdělil ČTK Kubala.
Upřesnil, že na tratích pražské příměstské dopravy se kromě klasických vlaků, které mají sníženou podlahu, objevuje také 25 moderních patrových jednotek CityElefant, které jsou vybaveny plošinou pro snazší nástup a výstup vozíčkářů a mají speciální bezbariérové toalety. Spoje označené v jízdním řádu symbolem vozíčkáře vyrážejí každodenně z Prahy do Kolína, Kralup nad Vltavou, Berouna, Nymburka, Kutné Hory či Benešova.
Ve špičce jezdí nízkopodlažní vlaky každých 30 minut, na trase Český Brod – Praha dokonce každých 15 minut. Mluvčí drah navíc připomněl, že v současné době je po celé republice rozmístěno více než 90 mobilních plošin, které pomáhají vozíčkářům nastoupit do vlaků, které mají podlahu výše než nástupiště. Před třemi lety jich přitom bylo k dispozici jenom pět. Část plošin hradí zcela České dráhy, na části se finančně podílejí města nebo nadace Konto Bariéry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *